Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Producent przeprosił Rosjan. Zwolniony z TVP

Minister Kultury Rosji Władimir Medinski
Youtube
TVP zwolniła z pracy producenta TVP Info, Marka Czunkiewicza, który po œrodowym wywiadzie Marii Przełomiec z ministrem kultury Rosji wysłał do resortu kultury tego kraju list z przeprosinami za zachowanie dziennikarki.

Podczas wywiadu z ministrem Władimirem Medinskim w programie "Studio Wschód" dziennikarka poruszyła kwestię znajdujšcych się w Polsce pomników czerwonoarmistów.

Przełomiec zapytała ministra o pomnik generała Iwana Czerniachowskiego, "który mordował przywódców Armii Krajowej". WyraŸnie skonfundowany minister Medinski stwierdził, że Czerniachowski nikogo nie mordował, na co Przełomiec odpowiedziała, że zabił jej dziadka.

Medinskiemu nie dane było ustosunkować się do tej wypowiedzi, ponieważ audycja dobiegła końca.

Jak poinformował portal Lenta.ru, po programie tym jego producent Marek Czunkiewicz wysłał do Ministerstwa Kultury Rosji list, w którym twierdzi, że ministra zaproszono na wywiad w dobrej wierze, "niestety, jest jeszcze ludzka słaboœć, na którš nie mamy wpływu". Zapowiada w nim również "zmianę podejœcia do niektórych działań". Jak podkreœla portal Lenta.ru, Maria Przełomiec miała również podczas tej rozmowy "zbesztać" rosyjskiego ministra za to, że w miejscu katastrofy smoleńskiej nie stoi jeszcze pomnik jej ofiar. Według portalu, "Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie w liczbie przypadków wandalizmu wobec rosyjskich i sowieckich pomników".

Mariusz Pilis, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, odcišł się od pisma wystosowanego przez producenta. Podkreœlił, że list Czunkiewicza nie prezentuje oficjalnego stanowiska TVP. Dziœ wieczorem podjęto decyzję o rozwišzaniu umowy z producentem.

Zburzenie pomnika generała Czerniachowskiego, stojšcego do niedawna w miejscowoœci Pieniężno, zaostrzyło ostatnio stosunki polsko-rosyjskie. Oburzone władze Rosji wystosowały stanowczy protest, a rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa porównała burzycieli pomnika do Daesh.

Fragment wywiadu

ródło: Wirtualnemedia.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL