Stephen Hawking rozwiązał zagadkę czarnych dziur?

aktualizacja: 27.08.2015, 07:14
Foto: Flickr

Prof. Stephen Hawking twierdzi, że rozwiązał jedną z zagadek związanych z istnieniem czarnych dziur.

REDAKCJA POLECA
30.09.2015
Arcyszkoła dla fizyków
06.08.2015
Dwunastolatka z IQ wyższym od Einsteina
30.06.2015
Sztuczna inteligencja kontra ludzki umysł
kariera
Wulgaryzmy w pracy niedopuszczalne, chociaż powszechne

Fizycy sądzą, że gdy materia wpada do czarnej dziury, wszystkie informacje, jakie niesie, są niszczone. To jednak jest niezgodne z prawami mechaniki kwantowej, które zakładają, że informacja jest wieczna.

Dlatego Stephen Hawking z Malcolmem Perrym z Uniwersytetu Cambridge oraz Andrew Strombergiem z Harvarda wymyślili inne rozwiązanie. – Sugerujemy, że informacja nie wpada do czarnej dziury, lecz pozostaje na jej granicy, na tzw. horyzoncie zdarzeń – mówił Hawking podczas konferencji w Sztokholmie. Informacja ta ma mieć postać „dwuwymiarowych hologramów". Co to miałoby oznaczać, rozumie zapewne tylko prof. Hawking.

Podczas tego spotkania słynny fizyk zasugerował również, że czarne dziury mogą być bramami do innych wszechświatów. – Taka dziura musiałaby być wielka i się obracać, wtedy mogłaby być przejściem do innego świata. Ale nie można byłoby wrócić – mówił Hawking. – I choć bardzo interesują mnie podróże kosmiczne, z tego środka transportu raczej bym nie korzystał.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE