Karol Seweryn: Przemysł kosmiczny zastąpił astronomię

- Jest wiele powodów, dla których warto się wybrać na Marsa czy też na Księżyc. Powinniśmy wykorzystywać te miejsca, żeby ludzie żyjący na Ziemi mieli z nich jakiś pożytek - mówi Karol Seweryn, inżynier z Centrum Badań Kosmicznych PAN

Aktualizacja: 21.02.2017 22:29 Publikacja: 21.02.2017 18:44

Karol Seweryn: Przemysł kosmiczny zastąpił astronomię

Foto: PAP, Bartłomiej Zborowski

Rzeczpospolita: NASA chce wysłać na Marsa kolejnego łazika. Misję zaplanowano na 2020 rok. Po co nam taki pojazd na Czerwonej Planecie?

Dr inż. Karol Seweryn: Łaziki są wysyłane głównie po to, by uzyskać pomiary środowiskowe. Wiedza o Marsie ma w przyszłości pomóc astronautom tam dolecieć. Żeby o tym myśleć, musimy wiedzieć, co ich tam czeka. Drugim zadaniem tych urządzeń jest eksploracja powierzchniowa i podpowierzchniowa. Chcemy się nauczyć, jak poruszać się po planetach o innej grawitacji niż ziemska. Oprócz tego są jeszcze działania ściśle technologiczne, związane z rozwojem robotyki. Próbujemy opanować różne metody sterowania łazikami, stąd wiele prowadzonych obecnie prac badawczych w tym kierunku.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Kosmos
Zbliża się majowa pełnia. Kiedy obserwować Kwiatowy Księżyc?
Kosmos
Radziecka sonda kosmiczna ominęła Polskę. Jest potwierdzenie
Kosmos
Agencje kosmiczne ostrzegają: Fragment radzieckiej sondy może uderzyć w Ziemię za kilka dni
Kosmos
Skąd się wzięło złoto? Naukowcy odkryli potencjalne źródło
Kosmos
Naukowcy odkryli niezwykły obłok blisko Ziemi. Może ujawnić tajemnicę gwiazd
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem