Grupa studentów interesujących się procesami fermentacji, z kalifornijskiego Uniwersytetu w San Diego, opracowała projekt Original Gravity. Przewiduje on wysłanie na Srebrny Glob kapsuły zaprojektowanej w ten sposób, aby można było w niej uzyskiwać piwo.

Przyszli inżynierowie z San Diego biorą udział, jako jedni z 25 finalistów, w międzynarodowym konkursie dla studentów Lab2Moon. Nagrodą za zwycięstwo będzie możliwość przeprowadzenia zaplanowanego eksperymentu na pokładzie księżycowego łazika zbudowanego przez indyjski startup TeamIndus, który bierze udział w Google Lunar XPrize Challenge. Start misji zaplanowano na 28 grudnia 2017 roku.

Studenci z San Diego stworzyli kapsułę - puszkę wysokości 20 cm służącą jako pojemnik do fermentacji. Składa się z trzech komór: jedną wypełni niesfermentowana brzeczka, drugą drożdże. Zawartość obu komór wymiesza się po lądowaniu na Księżycu w trzeciej komorze. Powstanie w ten sposób 20 ml piwa.

Produkcja piwa nie jest celem badań, uzyskana wiedza posłuży w przyszłości do wytwarzania w stanie nieważkości leków i produktów żywnościowych zawierających drożdże, na przykład chleba.

Podobny eksperyment przeprowadziła w 1998 roku Kirsten Sterrett, ówczesna studentka Uniwersytetu Kolorado. Dwukrotnie wysłała na orbitę skonstruowany przez siebie zestaw browarniczy na pokładzie wahadłowca. Piwo z orbity było podobne do ziemskiego, ale stwierdzono różnice w ilości drożdży i białka.