Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kosmos

Polski młot na planety

Astronika
Polska firma zaprojektowała i wykonała narzędzie, które wbije się w powierzchnię Marsa, aby zbadać jak formowała się powierzchnia planety. Misja NASA InSight już się rozpoczęła.

Cały œwiat chciałby dostać próbki gruntu zarówno z Czerwonej Planety, jak i innych obiektów kosmicznych takich jak Enceladus i Tytan, księżyców Saturna czy Fobos i Deimos, księżyców Marsa. Może się to udać dzięki polskiej firmie Astronika, której urzšdzenie Kret HP3 właœnie poleciało na Marsa. Astronika, przy współudziale Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutu Lotnictwa, Instytutu Spawalnictwa, Politechniki Łódzkiej i Politechniki Warszawskiej, stworzyła urzšdzenie wbijajšce, które ma za zadanie umieœcić w gruncie planety, na głębokoœci 5m, próbnik do pomiaru strumienia ciepła płynšcego z wnętrza globu. Próbnik ten jest jednym z trzech głównych urzšdzeń, które zabierze ze sobš misja InSight. Na powierzchni planety umieœci go bezzałogowy lšdownik.

Mechanizm wbijajšcy, czyli rodzaj automatycznego młotka, ma za zadanie wprowadzić czujnik głęboko w grunt. Projekt przewiduje, że odbędzie się to w zaledwie 72 minuty, przy minimalnym poborze mocy na poziomie 0,6W. Zasada działania urzšdzenia oparta jest na mechanizmie krzywkowym, który napędzany przez silnik elektryczny, napina sprężynę. To ona przekazuje swojš energię młotkowi uderzajšcemu w obudowę Kreta i powodujšcemu jego zagłębianie w gruncie. Cienkoœcienna obudowa mechanizmu wytrzymuje ekstremalnie wysokie przecišżenie na poziomie 10000 g, a wszystko to dzięki zastosowaniu doskonale dobranych materiałów między innymi wolframu.

To spore wydarzenie w polskiej historii badań kosmosu. Po raz pierwszy Polacy stworzyli kompletny mechanizm, który został zabrany na misję kosmicznš. Bruce Banerdt, główny badacz misji InSight, powiedział „W pewien sposób misja jest takim naukowym wehikułem czasu, który dostarczy nam informacji o najwczeœniejszych etapach historii Marsa sprzed 4,5 miliarda lat. Pomoże nam dowiedzieć się w jaki sposób formujš się obiekty skaliste takie jak Ziemia, jej księżyc, a nawet planety w innych układach planetarnych.”

A wszystko to dzięki polskim inżynierom i naukowcom. Brawo!

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL