Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kosmos

Czerwony samochód Elona Muska w drodze na Marsa. Jak wypadł test Falcon Heavy?

AFP
Stworzona przez SpaceX rakieta Falcon Heavy wyniosła w przestrzeń kosmicznš czerwony samochód Tesla Roadster, który jest w drodze na spotkanie z Czerwonš Planetš. Co poszło zgodnie z planem, a co nie?

We wtorek Elon Musk dokonał czegoœ niesamowitego. Założyciel SpaceX wystrzelił swojš największš rakietę, Falcon Heavy, która oderwała się od platformy startowej LC-39A. Rakieta pomyœlnie zakończyła próbę startu i lotu, stajšc się tym samym najpotężniejszš rakietš znajdujšcš się aktualnie w użytku. To ogromny sukces Elona Muska i firmy SpaceX, dla której oznacza to zupełnie nowe możliwoœci.

 

Start rakiety był dwukrotnie przekładany ze względu na warunki pogodowe. Na poczštku zakładano, że Falcon Heavy wzniesie się w powietrze o godzinie 19.30. Następnie start przełożony został na godzinę na 21:05. Rakieta ostatecznie wystartowała jednak o 21:45 czasu polskiego.

Najbardziej potężna rakieta operacyjna na œwiecie została wystrzelona z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego w Cape Canaveral. Na jej pokładzie znalazł się czerwony kabriolet Elona Muska – Tesla Roadster. Za kierownicš siedział Starman - ubrany w kombinezon manekin, który zabrał auto w przestrzeń kosmicznš.

Nie było problemów z odłšczeniem dwóch boosterów, które z powodzeniem wróciły na Ziemię i najprawdopodobniej będš mogły być wykorzystane ponownie.

Podjęto także próbę odzyskania trzeciego, głównego boostera. Elon Musk od poczštku nie do końca wierzył, że może się to udać i miał rację. Element ten został utracony, gdyż nie zdołał wytracić prędkoœci przed lšdowaniem na wodnej platformie. Uderzył z niš z prędkoœciš 500 km/h. Musk zapowiedział, że o ile kamery przetrwały, film z nieudanego lšdowania zostanie opublikowany.

Udanym startem rakiety Falcon Heavy, dzięki odzyskaniu boosterów, firma Muska udowodniła, że jest w stanie wynosić duże ładunki za znacznie mniejsze pienišdze. Space X zyskało również możliwoœć starania się o nowe i jeszcze większe kontrakty.

Według planu, rakieta Falcon Heavy mogłaby być wykorzystywana do załogowych oraz bezzałogowych lotów na Księżyc i na Marsa. Firma Elona Muska skoncentruje się teraz na udoskonalaniu swojej kapsuły Dragon oraz na rozwijaniu koncepcji BFR, czyli rakietowego transportu na Ziemi.

 

Falcon Heavy launches off historic Launch Complex 39A for its first flight.

Post udostępniony przez SpaceX (@spacex)

 

Falcon Heavy side cores land at SpaceX’s Landing Zones 1 and 2.

Post udostępniony przez SpaceX (@spacex)

 

Printed on the circuit board of a car in deep space

Post udostępniony przez Elon Musk (@elonmusk)

ródło: benchmark.pl, SpaceX

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL