Prof. Aleksander Wolszczan wyróżniony

aktualizacja: 12.09.2017, 16:28
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, prof. Aleksander Wolszczan, otrzymał najwyższe wyróżnienie od Polskiego Towarzystwa Astronomicznego – Medal Bohdana Paczyńskiego.

REDAKCJA POLECA
23.07.2015
NASA: Oto Ziemia 2.0
07.05.2015
Naukowcy z Polski i USA odkryli trzy nowe układy planetarne
05.04.2015
Polska specjalność: poszukiwanie planet
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Polskie Towarzystwo Astronomiczne przyznało swoją nagrodę do tej pory dwukrotnie,  otrzymywali ją astronomowie zagraniczni, Martin J. Rees w 2013  i George W. Preston w 2015 roku.

Astronomowie znają już kilka tysięcy planet pozasłonecznych (egzoplanet). Niespełna 30 lat temu istnienie planet wokół innych gwiazd było tylko hipotezą. Dopiero  Aleksandrowi Wolszczanowi udało się znaleźć pierwszy pozasłoneczny układ planetarny. Polski astronom dokonał tego w 1991 roku.

Od 1992 roku Aleksander Wolszczan jest zatrudniony jako profesor astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii. W latach od 1994 do 2008 był także wykładowcą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W 1999 roku został uznany przez prestiżowe pismo naukowe "Nature" za autora jednego z 15 najbardziej fundamentalnych odkryć w dziedzinie fizyki. Jest jednym z najbardziej znanych szerokiemu gronu społeczeństwa polskich astronomów, często jest też wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

— PAP Nauka w Polsce, k.k.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE