Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kosmos

Prof. Aleksander Wolszczan wyróżniony

Fotorzepa/Robert Gardziński
Odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, prof. Aleksander Wolszczan, otrzymał najwyższe wyróżnienie od Polskiego Towarzystwa Astronomicznego – Medal Bohdana Paczyńskiego.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne przyznało swojš nagrodę do tej pory dwukrotnie,  otrzymywali jš astronomowie zagraniczni, Martin J. Rees w 2013  i George W. Preston w 2015 roku.

Astronomowie znajš już kilka tysięcy planet pozasłonecznych (egzoplanet). Niespełna 30 lat temu istnienie planet wokół innych gwiazd było tylko hipotezš. Dopiero  Aleksandrowi Wolszczanowi udało się znaleŸć pierwszy pozasłoneczny układ planetarny. Polski astronom dokonał tego w 1991 roku.

Od 1992 roku Aleksander Wolszczan jest zatrudniony jako profesor astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii. W latach od 1994 do 2008 był także wykładowcš Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W 1999 roku został uznany przez prestiżowe pismo naukowe "Nature" za autora jednego z 15 najbardziej fundamentalnych odkryć w dziedzinie fizyki. Jest jednym z najbardziej znanych szerokiemu gronu społeczeństwa polskich astronomów, często jest też wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

— PAP Nauka w Polsce, k.k.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL