Plan na pielgrzymkę

aktualizacja: 24.02.2016, 23:21
Foto: AFP

Rząd przygotował projekt specustawy, która ma pomóc w organizacji wizyty papieża Franciszka w Polsce oraz Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w Krakowie.

REDAKCJA POLECA

– Dokonaliśmy analizy stanu przygotowań do wizyty papieża i okazało się, że poprzednia ekipa nie określiła żadnych ram prawnych – wyjaśnia „Rz" Beata Kempa, szefowa Kancelarii Premiera. – Projekt wypełnia tę lukę.

Propozycja nakłada wiele obowiązków na organizatorów – będą musieli np. przygotować i uzgodnić specjalne plany na wypadek zagrożenia. Określa też konkretnie, kto ze strony państwa będzie odpowiadał za bezpieczeństwo i zabezpieczenie medyczne. – Impreza, w której mogą wziąć udział nawet 2 miliony osób, nie może być improwizowana – dodaje Kempa.

Rząd chce się zabezpieczyć przed ewentualnym aktem terrorystycznym. Planuje przyznać na czas trwania ŚDM specjalne uprawnienia policji oraz Służbie Ochrony Kolei (SOK). Policjanci będą mogli m.in. sprawdzić wolontariuszy pracujących przy organizacji imprezy. Z kolei funkcjonariusze SOK zyskają prawo do kontroli bagażu pielgrzymów.

Projektem ma się w czwartek zająć Komitet Stały Rady Ministrów. We wtorek trafi on na posiedzenie rządu, a potem do parlamentu.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE