Kościół

Plan na Światowe Dni Młodzieży

AFP
W przyszłym tygodniu poznamy szczegółowy harmonogram wizyty papieża Franciszka.

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) i wizyta papieża odbędą się pod koniec lipca w Krakowie. Rozpoczną się oficjalnie we wtorek, 26 lipca, mszą św., którą na krakowskich Błoniach odprawi kard. Stanisław Dziwisz. Papież Franciszek przyleci 28 lipca. Na Błoniach ma zostać przywitany przez młodzież. Dzień później w tym samym miejscu odbędzie się droga krzyżowa.

Wydarzenia kolejnych dwóch dni ŚDM będą się koncentrowały na granicy Krakowa i Wieliczki, w Brzegach. Odbędzie się tam sobotnie czuwanie młodzieży z papieżem, a w niedzielę msza św. pod przewodnictwem Franciszka. Według organizatorów na tzw. Polu Miłosierdzia może się zgromadzić nawet 2,5 mln osób.

Wybrane przez komitet organizacyjny ŚDM miejsca spotkań młodzieży z papieżem zatwierdził już Watykan. Od wtorku pod Wawelem przebywa delegacja z Watykanu, która uzgadnia m.in. z przedstawicielami episkopatu szczegółowy plan pobytu papieża, minuta po minucie. Urzędnicy watykańscy mają zostać w Polsce do końca tygodnia. W przyszłym tygodniu szczegółowy plan pielgrzymki ma być upubliczniony.

Do przyjęcia pielgrzymów szykują się też samorządowcy oraz rząd. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w ubiegłym tygodniu zachęcał mieszkańców, by przygotowali się na utrudnienia, i sugerował, że najlepiej by było, gdyby na czas trwania ŚDM „wyjechali na zieloną trawkę". W swoim blogu napisał, że nie zamierza nikogo okłamywać, ale przyjazd do miasta 2 milionów ludzi, nawet przy doskonałej organizacji, musi spowodować jego paraliż.

Improwizacji przy organizacji ŚDM unika też rząd. W Kancelarii Premiera powstała właśnie specustawa, która ma uregulować m.in. kwestie bezpieczeństwa uczestników, zabezpieczenia medycznego oraz zapewnienia łączności.

– Światowe Dni Młodzieży to impreza o charakterze religijnym i nie mają do niej zastosowania przepisy o bezpieczeństwie imprez masowych. Stąd projekt tej ustawy – tłumaczy „Rzeczpospolitej" Paweł Majewski, pełnomocnik rządu ds. ŚDM, i przypomina, że podobną ustawę rząd PO przygotował przed Euro 2012, co usprawniło przygotowania do mistrzostw. Jak mówi, nie rozumie, dlaczego przed kolejnym tak ważnym wydarzeniem poprzedni rząd nie stworzył specjalnych przepisów.

Projekt przygotowany w Kancelarii Premiera określa m.in., że niezbędne wyposażenie medyczne dla zespołów ratunkowych kupi resort zdrowia. Nie będzie musiał organizować przetargu, a po zakończeniu ŚDM będzie mógł dowolnie zdecydować, dokąd trafi sprzęt. Ustawa ma też ułatwić życie operatorom telekomunikacyjnym. Ostrzegają oni, że obecna infrastruktura nie sprosta oczekiwaniom. Ich zdaniem problem można rozwiązać, budując nowe maszty telekomunikacyjne. Rząd zamierza dać im zielone światło. Ustawa zezwoli na budowę tymczasowych masztów, ale określi także czas ich rozbiórki.

Rząd stawia też konkretne wymagania organizatorom ŚDM. Chce, by dla każdego miejsca, w którym będzie gromadziła się młodzież, opracowano specjalne plany na wypadek zagrożenia. Projekt ustawy określa również precyzyjnie liczbę sanitariatów, jakie będą musieli mieć do dyspozycji uczestnicy imprezy.

Strona kościelna na razie nie komentuje przepisów opracowanych przez rząd.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL