Plan na Światowe Dni Młodzieży

aktualizacja: 25.02.2016, 09:07
Plan na Światowe Dni Młodzieży
Plan na Światowe Dni Młodzieży
Foto: AFP

W przyszłym tygodniu poznamy szczegółowy harmonogram wizyty papieża Franciszka.

REDAKCJA POLECA

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) i wizyta papieża odbędą się pod koniec lipca w Krakowie. Rozpoczną się oficjalnie we wtorek, 26 lipca, mszą św., którą na krakowskich Błoniach odprawi kard. Stanisław Dziwisz. Papież Franciszek przyleci 28 lipca. Na Błoniach ma zostać przywitany przez młodzież. Dzień później w tym samym miejscu odbędzie się droga krzyżowa.

Wydarzenia kolejnych dwóch dni ŚDM będą się koncentrowały na granicy Krakowa i Wieliczki, w Brzegach. Odbędzie się tam sobotnie czuwanie młodzieży z papieżem, a w niedzielę msza św. pod przewodnictwem Franciszka. Według organizatorów na tzw. Polu Miłosierdzia może się zgromadzić nawet 2,5 mln osób.

Wybrane przez komitet organizacyjny ŚDM miejsca spotkań młodzieży z papieżem zatwierdził już Watykan. Od wtorku pod Wawelem przebywa delegacja z Watykanu, która uzgadnia m.in. z przedstawicielami episkopatu szczegółowy plan pobytu papieża, minuta po minucie. Urzędnicy watykańscy mają zostać w Polsce do końca tygodnia. W przyszłym tygodniu szczegółowy plan pielgrzymki ma być upubliczniony.

Do przyjęcia pielgrzymów szykują się też samorządowcy oraz rząd. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w ubiegłym tygodniu zachęcał mieszkańców, by przygotowali się na utrudnienia, i sugerował, że najlepiej by było, gdyby na czas trwania ŚDM „wyjechali na zieloną trawkę". W swoim blogu napisał, że nie zamierza nikogo okłamywać, ale przyjazd do miasta 2 milionów ludzi, nawet przy doskonałej organizacji, musi spowodować jego paraliż.

Improwizacji przy organizacji ŚDM unika też rząd. W Kancelarii Premiera powstała właśnie specustawa, która ma uregulować m.in. kwestie bezpieczeństwa uczestników, zabezpieczenia medycznego oraz zapewnienia łączności.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE