Kościół

Rybnik: Kościoły dostają mandaty za zbyt głośne dzwony

Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0/kapitanemo
Kościoły w Rybniku otrzymały mandaty za zbyt głośno bijące dzwony. Proboszcz jednej z parafii tłumaczy, że nie rozumie decyzji straży miejskiej.

Pierwszy mandat został wręczony proboszczowi parafii Królowej Apostołów w Rybniku. Kolejny strażnicy miejscy wypisali proboszczowi w bazylice św. Antoniego. 

Ojciec Jan Pilek, proboszcz parafii Królowej Apostołów tłumaczy, że pierwszy mandat przyjął i zapłacił, ale gdy otrzymał drugi, postanowił skontaktować się z adwokatem. Nie rozumie, czemu otrzymał kolejny mandat, skoro dźwięk dzwonów został ściszony.

- Myślałem, że będę miał spokój, ale nic nie uzyskałem. Jak przyszła druga kara, adwokat doradził mi, by napisać pismo, że nie będę płacić. Wtedy trafi to na drogę sądową - powiedział proboszcz cytowany przez "Dziennik Zachodni".

Skargi w sprawie hałasu wywoływanego przez kościelne dzwony wysyła jeden z mieszkańców Rybnika. Ojciec Pilek dodaje, że osoba ta przy okazji dzwoni do niego osobiście i mówi o zgłoszeniu. Proboszcz nie rozumie działania straży miejskiej. 

Inspektorat Ochrony Środowiska po przeprowadzeniu pierwszego badania wskazał, że dźwięk przekracza dopuszczalne normy. Parafia dostosowała dzwony, by nie przekraczały dopuszczalnych limitów. Na własny użytek wynajęto firmę, która przeprowadziła ponownie badania. Tym razem wyniki pokazały, że dopuszczalne normy nie są przekraczane.

- Straż miejska dostała ode mnie dokument mówiący o nasileniu hałasu, ale i tak chcą mnie karać - mówi proboszcz. - Musimy reagować, wszczynamy normalne czynności. Osoba składa zeznania, przesłuchujemy świadków, a potem wysyłamy wniosek do sądu. My mandatu parafii nie dajemy. Sąd rozstrzyga - odpowiada rzecznik straży miejskiej w Rybniku.

Sprawę opisuje "Dziennik Zachodni". 

Źródło: Dziennik Zachodni

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL