Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konsumenci

Kiedy klient biura podróży może dochodzić rekompensaty za zmarnowany urlop

123RF
Klient może dochodzić rekompensaty za krzywdę, jakš poniósł, gdy biuro podróży nie zapewniło mu spodziewanego wypoczynku.

Kupujšcy wycieczkę w biurze podróży liczy na korzyœci niematerialne, np. przyjemnoœć, spokój, dobrš zabawę podczas sylwestrowej nocy czy aktywny wypoczynek na stoku. Jeœli ich nie dostaje ze względu na uchybienia organizatora imprezy, doznaje krzywdy w sferze uczuć i wrażeń. Choć w polskim prawie nie jest to wyrażone wprost, polskie i europejskie orzecznictwo nie pozostawia wštpliwoœci: niezadowolony turysta może dochodzić zadoœćuczynienia za zmarnowany urlop. Zadoœćuczynienie pieniężne należne jest za uszczerbek niemajštkowy, czyli krzywdę.

Co istotne, roszczenie o zadoœćuczynienie za utraconš przyjemnoœć z wczasów jest niezależne od roszczenia o naprawienie szkody majštkowej, pokrywajšce wydatki (na wyżywienie, które miało być zagwarantowane w umowie) czy rekompensujšce np. niższy standard hotelu. Jeœli na przykład para zostanie zakwaterowana z obcymi ludŸmi, choć zapłaciła za pokój dwuosobowy, może dochodzić odszkodowania za brak intymnoœci.

Roszczenia za nieudany urlop można dochodzić w reklamacji kierowanej do biura podróży. Jeżeli jej nie uzna, nie pozostaje nic innego jak założenie sprawy w sšdzie. Podstawš roszczenia może być art. 11a ust. 1 ustawy o usługach turystycznych i art. 5 unijnej dyrektywy 90/314/EWG z 13 czerwca 1990 r. w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek. W pozwie można powołać się na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwoœci (C-168/00) w sprawie Simone Leitner przeciwko TUI Deutschland GmbH & Co. KG i wyrok Sšdu Najwyższego (sygn. I CSK 372/10).

Przy ustalaniu zadoœćuczynienia za zmarnowany urlop znaczenie ma nie cena imprezy, ale stopień zawinienia biura oraz dyskomfortu poszkodowanego. Sšd powinien wzišć pod uwagę stres oraz koniecznoœć zajmowania się innymi sprawami niż relaks. Zwykle zadoœćuczynienia wynoszš od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.   

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL