WSA: suplementy diety przez internet z wszystkimi wymaganymi informacjami

Prezentacje suplementów diety sprzedawanych przez internet muszą zawierać wszystkie wymagane informacje.

Aktualizacja: 06.07.2016 08:11 Publikacja: 06.07.2016 07:44

WSA: suplementy diety przez internet z wszystkimi wymaganymi informacjami

Foto: www.sxc.hu

Nie mogą to być informacje, w których brakuje poszczególnych elementów.

Takie właśnie braki zauważył państwowy powiatowy inspektor sanitarny we Wrocławiu w trakcie kontroli w aptece internetowej.

Preparat miał kilka składników: potas, magnez i witaminę B6. Na opakowaniu podano liczbę 50 tabletek, ale nie oznaczono ilości netto. Przy opisie zalecanego spożycia wskazano, że dorośli mogą zażywać jedną tabletkę dziennie, podczas gdy w informacji o składnikach podano procent zalecanego dziennego spożycia zawartego w dwóch tabletkach. Mogło to wprowadzać konsumenta w błąd co do składu oraz ilości suplementu – stwierdził inspektor.

Jeszcze podczas postępowania w tej sprawie spółka, do której należał sklep internetowy, umieściła poprawne informacje na temat zalecanego dziennego spożycia. Wprowadziła też oświadczenie zdrowotne dotyczące witaminy B6, figurujące w wykazie do rozporządzenia Komisji (UE) nr 432/2012.

Mimo to inspektor sanitarny nakazał spółce zapewnienie prawidłowej prezentacji i reklamy suplementu diety przez podanie jego ilości netto. Przepisy rozporządzenia unijnego nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności nakładają obowiązek takiego sformułowania informacji na temat żywności, żeby nie wprowadzały konsumenta w błąd m.in. co do ilości produktu. Wojewódzki inspektor sanitarny, do którego odwołała się spółka, podkreślił, że suplement diety nie może zostać uznany za środek spożywczy wyłączony – jak sugerowała spółka – z obowiązku podania ilości netto oferowanej do sprzedaży. A to z tej racji, że jest wprowadzany na rynek w postaci 50 tabletek, lecz całość stanowi żywność opakowaną.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przyznał w całości rację organom sanitarnym i oddalił skargę spółki. Podzielił ocenę, że firma naruszyła wymagania zdrowotne, określone w rozporządzeniach unijnych. Zgodnie z nimi informacje na temat żywności nie mogą wprowadzać w błąd co do właściwości, składu, ilości, trwałości, miejsca pochodzenia, metod wytwarzania lub produkcji środka spożywczego. Takim samym rygorom podlega również suplement diety. Skoro suplement oferowany przez aptekę internetową był opakowanym środkiem spożywczym, to wskazana na etykiecie liczba tabletek nie wypełniała obowiązkowych regulacji w tym zakresie – orzekł sąd.

Sygnatura akt: IV SA/Wr 748/15

Nie mogą to być informacje, w których brakuje poszczególnych elementów.

Takie właśnie braki zauważył państwowy powiatowy inspektor sanitarny we Wrocławiu w trakcie kontroli w aptece internetowej.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego