TAX FREE: kiedy turysta dostanie zwrot VAT

Przepisy uzależniają zwrot VAT dla podróżnych od liczby i częstotliwości ich zakupów, a więc nie może to być sprzedaż w celach handlowych.

Aktualizacja: 26.06.2016 16:16 Publikacja: 26.06.2016 14:10

TAX FREE: kiedy turysta dostanie zwrot VAT

Foto: 123RF

Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. Spółka zamierza zwracać VAT podróżnym na podstawie przedstawionych przez nich dokumentów potwierdzających wywóz towaru poza terytorium UE, poświadczonych przez urząd celny. Nabywcami towarów będą zwykle obywatele Białorusi. Czy w ramach procedury TAX FREE można wywozić towary w celach handlowych i czy istnieje ograniczenie ilościowe wywozu towaru w bagażu osobistym? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 126 ust. 1 ustawy o VAT procedura zwrotu VAT podróżnym umożliwia osobom fizycznym niemającym stałego miejsca zamieszkania w Unii Europejskiej zwrot podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium Polski, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez te osoby poza terytorium Unii Europejskiej w bagażu osobistym. Z przepisu tego wynika, że procedura TAX FREE to system zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym mieszkającym w innym kraju niż kraj należący do UE pod warunkiem, że kupią oni towar w Polsce i wywiozą go za granicę w stanie nienaruszonym w bagażu osobistym.

Dla systemu zwrotu VAT podróżnym organy skarbowe przyjmują definicję bagażu osobistego według art. 56 ust. 5 ustawy o VAT określoną przy imporcie towarów.

Tylko w bagażu osobistym

Zgodnie z tym przepisem bagaż osobisty to cały bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym, wjeżdżając na terytorium kraju, jak również bagaż, który przedstawi on organom celnym, pod warunkiem udokumentowania, że bagaż ten był zarejestrowany jako bagaż towarzyszący w momencie wyruszenia w podróż przez przedsiębiorstwo odpowiedzialne za jego przewóz. Przepis ten uzależnia sprzedaż towarów podróżnym od liczby i częstotliwości ich zakupów, a więc nie może to być sprzedaż w celach handlowych.

Takie stanowisko poparła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 18 lutego 2015 r. (IBPP4/443-552/14/EK): „nie można zgodzić się, że kupowane przez podróżnych towary mogą mieć charakter handlowy. Nieprawidłowe jest również przyjęcie, że sprzedawca nie może uzależniać sprzedaży towarów na rzecz danego podróżnego w systemie TAX FREE od ilości i częstotliwości dokonywania zakupów, a także, że jedynym warunkiem zawartym w ustawie jest, aby zakupiony przez podróżnego towar był przewożony w bagażu osobistym. Oznacza to zarazem, że w celu zastosowania dla wywożonych towarów, które wskazują na ich handlowe przeznaczenie, stawki podatku w wysokości zero proc. wnioskodawca nie powinien stosować procedury szczególnej, o której mowa w art. 126-130 ustawy, tylko stosować zasady ogólne dotyczące eksportu towaru".

Sądy i fiskus są zgodne

Podobnego zdania jest Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Według sądu definicja bagażu osobistego zawiera w sobie ograniczenia ilościowe przewożonego towaru. W wyroku z 7 lipca 2015 r. (I SA/Rz 403/15) czytamy: „Takie określenie bagażu osobistego jednoznacznie wskazuje na ograniczenia ilościowe odnośnie przewożonego w tym bagażu towaru, który nie ma mieć przeznaczenia handlowego."

Według zasad dotyczących eksportu

Wobec tego należy stwierdzić, że spółka, o której mowa w pytaniu, nie może stosować procedury TAX FREE w przypadku zakupu towarów w celach handlowych i bez ograniczeń ilościowych. W omawianym przypadku spółka powinna stosować zasady ogólne dotyczące eksportu, który jest opodatkowany zerową stawką VAT.

Spółka jako sprzedawca może sprzedawać towary podróżnym w systemie TAX FREE i zwracać im VAT, jeżeli wywóz towaru ma przeznaczenie konsumpcyjne, a nie handlowe. W celu zwrotu VAT podróżnym spółka musi dodatkowo spełnić wymogi określone w art. 127 ustawy o VAT.

Wymogi formalne dla sprzedawcy

Sprzedaż towarów w systemie TAX FREE umożliwia sprzedawcy zastosowanie zerowej stawki VAT i upodabnia czynność do eksportu towarów. Istotą eksportu jest wywóz towaru poza Unię Europejską. Wywóz ten musi być potwierdzony przez urząd celny.

Co więcej, prawo do otrzymania zwrotu VAT w procedurze TAX FREE istnieje, jeśli sprzedawca spełni wymogi formalne. Zwrot możliwy jest zatem tylko w sklepach stosujących taką procedurę. Sklepy takie oznaczone są znakiem TAX FREE. Zwrotu dokonują sprzedawcy osobiście lub za pośrednictwem firm zajmujących się zwrotem VAT po przedłożeniu dokumentu potwierdzającego wywóz zakupionego w Polsce towaru poza obszar UE wraz z dołączonym paragonem. Muszą także pisemnie powiadomić naczelnika urzędu skarbowego, że są sprzedawcami. Wymogi jakie powinien spełniać sprzedawca w zakresie zwrotu podatku określa także interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 24 grudnia 2014 r. (IBPP4/443-449/14/EK), według której „(...) możliwość dokonywania zwrotu podatku VAT podróżnym przez »sprzedawcę« jest uzależniona od spełnienia przez niego kilku warunków wymienionych w art. 127 ustawy o VAT. W tym m.in. sprzedawcy winni oznaczyć punkty sprzedaży znakiem informującym podróżnych o możliwości zakupu w tych punktach towarów, od których przysługuje zwrot podatku oraz poinformować naczelnika urzędu skarbowego o miejscu, gdzie podróżny dokonujący u nich zakupu towarów może odebrać podatek, oraz z kim mają zawarte umowy o zwrot podatku, i przedłożyć kopie tych umów".

Jak sprawdzić czy nabywca wyjechał

Służba Celna RP wprowadziła system informatyczny zwrotu VAT dla podróżnych. Dzięki tej aplikacji sprzedawca może sam zarejestrować w systemie wystawiane przez siebie dokumenty i pozyskiwać raporty potwierdzone przez służby celne o wywozie towaru za granicę.

Podatek jest zwracany podróżnym w walucie polskiej, w formie gotówkowej, polecenia przelewu, czekiem lub kartą płatniczą.

podstawa prawna: art. 126 – 130 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 710 ze zm.)

Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. Spółka zamierza zwracać VAT podróżnym na podstawie przedstawionych przez nich dokumentów potwierdzających wywóz towaru poza terytorium UE, poświadczonych przez urząd celny. Nabywcami towarów będą zwykle obywatele Białorusi. Czy w ramach procedury TAX FREE można wywozić towary w celach handlowych i czy istnieje ograniczenie ilościowe wywozu towaru w bagażu osobistym? – pyta czytelnik.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego