Konsumenci: nie daj się nabrać na podróbki

Zakup podrabianych produktów łączy się nie tylko z posiadaniem złej jakości towaru, ale też może być ryzykowny dla zdrowia.

Aktualizacja: 11.06.2017 09:36 Publikacja: 11.06.2017 08:00

Konsumenci: nie daj się nabrać na podróbki

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

Zagrożenia

Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich codziennie otrzymuje skargi od konsumentów, którzy świadomie, bądź nie, zakupili podrabiane produkty. W 2016 r. tylko w okresie marzec – sierpień odnotowano 562 skargi. W większości dotyczyły odzieży, obuwia oraz elektroniki. Dane pochodzą z Raportu ECC-Net „The impact of counterfeiting on online consumer rights in Europe".

Warto zaznaczyć, że kupujący mogą być narażeni na różne zagrożenia, takie jak:

- Zagrożenie zdrowia lub bezpieczeństwa.

- Podrabiane zabawki, lekarstwa czy kosmetyki mogą zawierać szkodliwe składniki. Istnieje prawdopodobieństwo, że konsument nie otrzyma produktu za który już zapłacił.

- Urzędy celne mogą przechwytywać nieoryginalne towary zamawiane z innego kraju. Co z wadliwym produktem?

- Sprzedawcy podróbek nie są skłonni do respektowania praw konsumenta. Istnieje więc ryzyko, że sprzedawca odmówi uznania reklamacji.

- Zasadą jest, że właściciel marki może obciążyć sprzedawcę podrabianych artykułów kosztami ich zniszczenia.

- Jeżeli jednak konsument zakupił dany produkt i próbuje go odsprzedać, wówczas on sam może zostać ukarany.

Jak uniknąć podróbek

1. Ustal tożsamość sprzedawcy korzystając z wyszukiwarki internetowej. Zwróć szczególną uwagę na: nazwę firmy, adres siedziby, dane kontaktowe oraz o ile to jest możliwe numer identyfikacyjny tj. KRS.

2. Korzystając z nazwy sklepu internetowego, wyszukaj opinii innych konsumentów na forach internetowych. Z ostrożnością podchodź do zbyt pozytywnych komentarzy, mogą być fałszywe.

3. Sprawdź, czy strona jest opatrzona znakiem zaufania. Większość znaków zaufania jest przyznana na szczeblu krajowym, dlatego mogą być nieczytelne dla konsumentów z innego kraju. Aby mieć jednak pewność, że oznaczenie nie zostało sfałszowane, należy sprawdzić stronę internetową jednostki przyznającej wyróżnienie.

4. Oceń ogólny wygląd strony internetowej. Często strony internetowe sprzedające nieoryginalne towary nie wyglądają profesjonalnie. Weryfikując sprzedawcę, zwróć uwagę na: literówki, błędy gramatyczne oraz jakość zdjęć sprzedawanych produktów.

5. Sprawdź prawa konsumenta na stronie sklepu. Internetowi sprzedawcy są zobligowani do informowania konsumentów o przysługujących im prawach. Informacji szukaj w regulaminie przedsiębiorcy.

6. „Weź pod lupę" zdjęcie produktu - może to pomóc w identyfikacji podróbki. Często sprzedawcy na stronach internetowych wstawiają oryginalne zdjęcia wysyłanych towarów. Kupując należy zwrócić szczególną uwagę, czy logo zamieszczone na produkcie jest umieszczone we właściwym miejscu oraz czy nie odbiega od oryginału.

7. Przyjrzyj się cenie produktu. Jeśli cena wydaje się zbyt piękna, aby była prawdziwa, najprawdopodobniej taką nie jest. Faktyczną wartość rzeczy można sprawdzić na oficjalnej stronie firmy. Jeżeli różnica jest duża, należy podejrzewać, że produkt jest fałszywy.

8. Na oficjalnej stronie marki zlokalizuj autoryzowane punkty sprzedaży detalicznej. Niektórzy przedsiębiorcy publikują punkty, w których możesz kupić ich markowe produkty. Najczęściej jednak są to sklepy stacjonarne.

9. Płać bezpiecznym środkiem płatności:

- Zwróć uwagę na to, czy połączenie z daną stroną internetową jest szyfrowane i uniemożliwia podsłuchanie. Najszybciej zweryfikujemy to na pasku adresu, który powinien rozpoczynać się od https://, a tuż obok powinna znajdować się ikona zamkniętej kłódki.

- Płatność kartą kredytową stanowi najbezpieczniejszą formę uiszczania należności w innym kraju Unii Europejskiej. W sytuacji, gdy druga strona nie wywiązuje się z umowy masz możliwość zgłoszenia się do banku, który w imieniu klienta wystąpi do organizacji wydającej kartę (np. Visa, MasterCard) o wszczęcie procedury obciążenia zwrotnego (tzw. charge back).

- Unikaj przekazów pieniężnych np. Western Union.

10. Zwracaj uwagę na produkty odnawiane – są to towary, który były już wcześniej używane, jednak ze względu na wadę zostały zwrócone przez pierwszego kupca, naprawione oraz powtórnie sprzedane. Mogą różnić się od nowych produktów skróconym okresem trwania rękojmi. Przed zakupem ich cenę warto porównać z oryginalnymi produktami.

Co zrobić, gdy kupiłeś podróbkę?

Jeżeli twoje zamówienie zostało skonfiskowane przez służby celne, skontaktuj się pisemnie ze sprzedawcą z informacją, że nie życzysz sobie przesłania nowego produktu, a żądasz zwrotu kosztów. Jeżeli płaciłeś za pomocą karty kredytowej, skontaktuj się ze swoim bankiem i domagaj się zwrotu pieniędzy przy pomocy procedury „charge back".

Skargi polskich konsumentów

1. Polska konsumentka zakupiła przez internet markowe perfumy od firmy zarejestrowanej w Estonii. Dotarły one do niej po kilku dniach roboczych i niestety okazało się, że towar jest imitacją znanej marki. W związku z tym konsumentka odstąpiła od umowy. Przedsiębiorca przez kilka miesięcy nie zwracał pieniędzy za produkt, dlatego konsumentka zdecydowała się na kontakt z Europejskim Centrum Konsumenckim w Polsce. Po wymianie korespondencji z estońskim podmiotem, konsumentce zwrócono 49 euro za podróbkę markowych perfum.

2. Polski konsument zamówił nowoczesny telefon znanej marki z brytyjskiego sklepu internetowego. Został poinformowany, że towar będzie wysłany z Chin oraz, że będzie oryginalny, bez uszkodzeń. Po 25 dniach telefon w końcu został dostarczony. Nosił niewielkie ślady użytkowania, które jednak wskazywały, że nie jest to towar nowy. Kupujący postanowił odstąpić od umowy, jednak sprzedawca nie odpowiadał. Po czym poinformował konsumenta, że w regulaminie definiował termin towar jako produkt nowy bądź odnowiony. Konsument skontaktował się z siecią ECC-Net. Dzięki współpracy centrum w Polsce oraz Wielkiej Brytanii, otrzymał zwrot 249 euro.

Zagrożenia

Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich codziennie otrzymuje skargi od konsumentów, którzy świadomie, bądź nie, zakupili podrabiane produkty. W 2016 r. tylko w okresie marzec – sierpień odnotowano 562 skargi. W większości dotyczyły odzieży, obuwia oraz elektroniki. Dane pochodzą z Raportu ECC-Net „The impact of counterfeiting on online consumer rights in Europe".

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara