Jak bezpiecznie wziąć pożyczkę

Zanim weźmiesz pożyczkę powinieneś: sprawdzić wiarygodność firmy, policzyć całkowity koszt pożyczki i dokładnie przeczytać umowę. Jeśli umowa jest niezrozumiała, nie podpisuj jej. To cztery główne zasady programu pn. "Nie daj się nabrać. Sprawdź zanim podpiszesz".

Aktualizacja: 26.05.2016 16:14 Publikacja: 26.05.2016 13:52

Jak bezpiecznie wziąć pożyczkę

Foto: 123RF

Sprawdź wiarygodność firmy

Przed podpisaniem umowy zweryfikuj dokładnie pożyczkodawcę i oferowane przez niego usługi – chociażby w Internecie. Dzięki temu odsiejesz niewiarygodne firmy, które nie podlegają żadnemu nadzorowi i są nastawione na maksymalny, szybki zysk, żerując bezkarnie na naiwności swoich klientów. Unikniesz także przykrej niespodzianki w postaci dodatkowych kosztów pożyczki, których nie było w umowie.

Listę firm objętych nadzorem finansowym znajdziesz na stronie: www.knf.gov.pl

Sprawdź wiarygodność firmy Rejestr podmiotów podejrzanych o prowadzenie nielegalnej działalności bankowej znajdziesz tutaj: www.knf.gov.pl/ostrzezenia.html

Policz całkowity koszt pożyczki

Masz prawo wiedzieć, ile wynosi całkowita kwota do zapłaty od pożyczki, którą zamierzasz wziąć. Firma udzielająca pożyczki również ma obowiązek poinformować cię, z jakimi dodatkowymi kosztami musisz się liczyć. Nieuczciwe firmy często właśnie w ten sposób rekompensują sobie poniesione koszty i wyciągają dodatkowe pieniądze od nieświadomych klientów. Dlatego pytaj i żądaj precyzyjnych odpowiedzi! Możesz także samodzielnie policzyć koszt pożyczki, korzystając z naszego kalkulatora kosztu pożyczki.

Najczęściej stosowane koszty dodatkowe to m.in:

- opłata przygotowawcza (często niezwracana),

- opłata za ubezpieczenie pożyczki (nie jest ono obowiązkowe),

- opłata za wysłanie wezwania do zapłaty raty,

- opłata za monit telefoniczny, opłata za wizytę windykatorów w związku z brakiem spłaty rat, i inne.

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie pożyczki, odpowiedz sobie na trzy pytania:

- Czy pożyczka w ogóle jest mi potrzebna (czy pożyczone pieniądze wydam na coś naprawdę niezbędnego, czy też na rzecz zbyteczną, zachciankę)?

- Czy mogę sobie pozwolić na zaciągnięcie pożyczki (trzeba ją będzie zwrócić, i to z odsetkami, a do tego ponieść wydatki na prowizje, opłaty i inne dodatkowe koszty; decyzja o zaciągnięciu pożyczki powinna być zawsze poprzedzona refleksją, czy finansowany nią wydatek można odłożyć, żeby w przyszłości sfinansować go z własnych oszczędności)?

- Jak dużą kwotę mogę pożyczyć, żeby jej spłata nie zrujnowała mojego domowego budżetu (do tego potrzebna jest chłodna kalkulacja, tzn. podsumowanie miesięcznych dochodów i wydatków, żeby sprawdzić, czy istnieje wystarczająca nadwyżka do pokrycia nowego wydatku z tytułu spłaty rat pożyczki)?

Dokładnie przeczytaj umowę

Tak jak nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania, tak nieprzeczytanie umowy nie zwalnia od wywiązania się z jej zapisów. Sąd czy komornik nie przyjmą potem tłumaczenia w rodzaju: Nie wiedziałem tego!

Dlatego czytając umowę, zwróć przede wszystkim uwagę na:

- oprocentowanie pożyczki (porównaj z innymi ofertami na rynku),

- dodatkowe opłaty, zabezpieczenia i koszty związane z obsługą pożyczki,

- inne zapisy – zwłaszcza te pisane „drobnym druczkiem".

Pobierz przykładową umowę pożyczki gotówkowej

Nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz

Jeśli firma, od której bierzesz pożyczkę nie potrafi lub nie chce wyjaśnić ci usług, które oferuje, nie powierzaj jej swojego zaufania, a już na pewno swoich pieniędzy!

Nie poddawaj się presji – podpisanie umowy jest twoim obowiązkiem, ale decyzję podejmujesz dobrowolnie. Jeżeli potrzebujesz więcej czasu na zastanowienie – wykorzystaj go. Jeżeli czujesz, że powinieneś poradzić się kogoś lepiej zorientowanego (np. prawnika) – zrób to!

Wróć do podpisania umowy dopiero wtedy, gdy nie będziesz miał absolutnie żadnych wątpliwości.

JUŻ PODPISAŁEŚ? NA ODSTĄPIENIE OD UMOWY MASZ 14 DNI!

Sprawdź wiarygodność firmy

Przed podpisaniem umowy zweryfikuj dokładnie pożyczkodawcę i oferowane przez niego usługi – chociażby w Internecie. Dzięki temu odsiejesz niewiarygodne firmy, które nie podlegają żadnemu nadzorowi i są nastawione na maksymalny, szybki zysk, żerując bezkarnie na naiwności swoich klientów. Unikniesz także przykrej niespodzianki w postaci dodatkowych kosztów pożyczki, których nie było w umowie.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona