Internauci z Wykop.pl alarmują: Polskie F-16 mogą bombardować Daesh. Armia zaprzecza

aktualizacja: 17.10.2016, 13:14
Samolot F - 16 z zasobnikiem DB - 110 w bazie lotniczej w Łasku
Samolot F - 16 z zasobnikiem DB - 110 w bazie lotniczej w Łasku
Foto: Archiwum autora, Marek Kozubal

Czy polskie samoloty stacjonujące w Kuwejcie są uzbrojone i uczestniczą w bombardowaniach? Tak twierdzą internauci analizujący zdjęcia naszych maszyn.

REDAKCJA POLECA
25.10.2016
Afera na Wykopie. AMA z "Masą"
17.10.2016
Irak: Armia rozpoczęła ofensywę na Mosul
17.10.2016
Flaga Daesh jest legalna w Szwecji
17.10.2016
Siły kurdyjskie rozpoczęły nową operację na wschód od Mosulu
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Na podstawie zdjęć polskich samolotów stacjonujących w Kuwejcie w ramach misji PKW, internauci skupieni na forum portalu Wykop.pl wyciągnęli wnioski, jakoby na Bliskim Wschodzie były maszyny, które mogą być wykorzystywane w misjach bojowych. Niektórzy z nich oskarżyli polskich żołnierzy o udział w bombardowaniach Państwa Islamskiego.

Zdjęcia umieszczone w sieci przesłaliśmy do Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, które odpowiada za udział polskich żołnierzy w misjach. Obejrzeli je piloci. Odpowiedź naszych wojskowych jest jednoznaczna: - Nasi żołnierze uczestniczą w misji o charakterze rozpoznawczym, a nie bojowym – powiedział nam ppłk. Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa.

Dodał, że w Kuwejcie znajdują się teraz cztery samoloty F-16, z baz w Łasku oraz w Krzesinach.

Urządzenia, które mogą wyglądać jak bomby to – zdaniem naszych rozmówców – zasobniki DB–110 oraz zbiorniki na paliwo.

Zasobniki DB–110 naszpikowane są elektroniką. Służą one do gromadzenia informacji wykorzystywanych do analiz rozpoznawczych. Urządzenia te pozwalają m.in. na wykonywanie wysokiej rozdzielczości zdjęć wskazanych przez amerykańskie dowództwo operacji. Można je wykonywać w dzień i nocą. W taki zasobniki wyposażone są samoloty z Łaska, w Polsce patrolują one m.in. obszary przygraniczne.

Przypomnijmy. Polskie samoloty zostały wysłane na misję do Kuwejtu na podstawie decyzji prezydenta Andrzeja Dudy z 17 czerwca 2016 r. Poleciały one na Bliski Wschód na początku lipca. Polskie samoloty latają nad Irakiem. Mają wspierać koalicję państw przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

Z decyzji prezydenta wynika, że Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie ma liczyć maksymalnie 130 żołnierzy i pracowników wojska. Jednocześnie w czerwcu prezydent wysłał do Iraku do 60 żołnierzy wojsk specjalnych, ich zadaniem jest szkolenie Irakijczyków walczących z Daesh.

POLECAMY

KOMENTARZE