Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Internauci z Wykop.pl alarmujš: Polskie F-16 mogš bombardować Daesh. Armia zaprzecza

Samolot F - 16 z zasobnikiem DB - 110 w bazie lotniczej w Łasku
Archiwum autora, Marek Kozubal
Czy polskie samoloty stacjonujšce w Kuwejcie sš uzbrojone i uczestniczš w bombardowaniach? Tak twierdzš internauci analizujšcy zdjęcia naszych maszyn.

Na podstawie zdjęć polskich samolotów stacjonujšcych w Kuwejcie w ramach misji PKW, internauci skupieni na forum portalu Wykop.pl wycišgnęli wnioski, jakoby na Bliskim Wschodzie były maszyny, które mogš być wykorzystywane w misjach bojowych. Niektórzy z nich oskarżyli polskich żołnierzy o udział w bombardowaniach Państwa Islamskiego.

Zdjęcia umieszczone w sieci przesłaliœmy do Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, które odpowiada za udział polskich żołnierzy w misjach. Obejrzeli je piloci. OdpowiedŸ naszych wojskowych jest jednoznaczna: - Nasi żołnierze uczestniczš w misji o charakterze rozpoznawczym, a nie bojowym – powiedział nam ppłk. Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa.

Dodał, że w Kuwejcie znajdujš się teraz cztery samoloty F-16, z baz w Łasku oraz w Krzesinach.

Urzšdzenia, które mogš wyglšdać jak bomby to – zdaniem naszych rozmówców – zasobniki DB–110 oraz zbiorniki na paliwo.

Zasobniki DB–110 naszpikowane sš elektronikš. Służš one do gromadzenia informacji wykorzystywanych do analiz rozpoznawczych. Urzšdzenia te pozwalajš m.in. na wykonywanie wysokiej rozdzielczoœci zdjęć wskazanych przez amerykańskie dowództwo operacji. Można je wykonywać w dzień i nocš. W taki zasobniki wyposażone sš samoloty z Łaska, w Polsce patrolujš one m.in. obszary przygraniczne.

Przypomnijmy. Polskie samoloty zostały wysłane na misję do Kuwejtu na podstawie decyzji prezydenta Andrzeja Dudy z 17 czerwca 2016 r. Poleciały one na Bliski Wschód na poczštku lipca. Polskie samoloty latajš nad Irakiem. Majš wspierać koalicję państw przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

Z decyzji prezydenta wynika, że Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie ma liczyć maksymalnie 130 żołnierzy i pracowników wojska. Jednoczeœnie w czerwcu prezydent wysłał do Iraku do 60 żołnierzy wojsk specjalnych, ich zadaniem jest szkolenie Irakijczyków walczšcych z Daesh.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL