Internauci z Wykop.pl alarmują: Polskie F-16 mogą bombardować Daesh. Armia zaprzecza

aktualizacja: 17.10.2016, 13:14
Samolot F - 16 z zasobnikiem DB - 110 w bazie lotniczej w Łasku
Samolot F - 16 z zasobnikiem DB - 110 w bazie lotniczej w Łasku
Foto: Archiwum autora, Marek Kozubal

Czy polskie samoloty stacjonujące w Kuwejcie są uzbrojone i uczestniczą w bombardowaniach? Tak twierdzą internauci analizujący zdjęcia naszych maszyn.

REDAKCJA POLECA

Na podstawie zdjęć polskich samolotów stacjonujących w Kuwejcie w ramach misji PKW, internauci skupieni na forum portalu Wykop.pl wyciągnęli wnioski, jakoby na Bliskim Wschodzie były maszyny, które mogą być wykorzystywane w misjach bojowych. Niektórzy z nich oskarżyli polskich żołnierzy o udział w bombardowaniach Państwa Islamskiego.

Zdjęcia umieszczone w sieci przesłaliśmy do Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, które odpowiada za udział polskich żołnierzy w misjach. Obejrzeli je piloci. Odpowiedź naszych wojskowych jest jednoznaczna: - Nasi żołnierze uczestniczą w misji o charakterze rozpoznawczym, a nie bojowym – powiedział nam ppłk. Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa.

Dodał, że w Kuwejcie znajdują się teraz cztery samoloty F-16, z baz w Łasku oraz w Krzesinach.

Urządzenia, które mogą wyglądać jak bomby to – zdaniem naszych rozmówców – zasobniki DB–110 oraz zbiorniki na paliwo.

Zasobniki DB–110 naszpikowane są elektroniką. Służą one do gromadzenia informacji wykorzystywanych do analiz rozpoznawczych. Urządzenia te pozwalają m.in. na wykonywanie wysokiej rozdzielczości zdjęć wskazanych przez amerykańskie dowództwo operacji. Można je wykonywać w dzień i nocą. W taki zasobniki wyposażone są samoloty z Łaska, w Polsce patrolują one m.in. obszary przygraniczne.

Przypomnijmy. Polskie samoloty zostały wysłane na misję do Kuwejtu na podstawie decyzji prezydenta Andrzeja Dudy z 17 czerwca 2016 r. Poleciały one na Bliski Wschód na początku lipca. Polskie samoloty latają nad Irakiem. Mają wspierać koalicję państw przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

Z decyzji prezydenta wynika, że Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie ma liczyć maksymalnie 130 żołnierzy i pracowników wojska. Jednocześnie w czerwcu prezydent wysłał do Iraku do 60 żołnierzy wojsk specjalnych, ich zadaniem jest szkolenie Irakijczyków walczących z Daesh.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE