USA: Dron za 200 dolarów zniszczony rakietą za 3 miliony dolarów

aktualizacja: 16.03.2017, 15:25
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Rakieta z wyrzutni Patriot, warta ok. 3 milionów dolarów, miała zostać użyta przez jednego z sojuszników USA do zestrzelenia drona wartego ok. 200 dolarów - poinformował amerykański gen. David Perkins podczas wojskowego sympozjum w Alabamie.

REDAKCJA POLECA

Gen. Perkins stojący na czele Dowództwa Szkolenia i Doktryn Wojsk Lądowych USA nie zdradził jakie państwo broniło się przed dronem za pomocą wyrzutni Patriot - poinformował jedynie, że jest to "bliski sojusznik USA". System rakietowy Patriot służy głównie do zwalczania nieprzyjacielskiego lotnictwa i rakiet balistycznych.

- Dron, który zestrzelono, można kupić w serwisie Amazon.com za ok. 200 dolarów. Nie miał on szans przy zetknięciu z rakietą - mówił gen. Perkins.

- Udało się, zadziałało, OK, kochamy rakiety Patriot - ironizował generał. Dodał jednak, że nie jest pewny czy tego rodzaju obrona przed dronami (są one wykorzystywane np. w Iraku przez terrorystów, którzy podczepiają do drona ładunki wybuchowe i atakują za jego pomocą przedstawicieli sił bezpieczeństwa) jest racjonalna z ekonomicznego punktu widzenia.

- W rzeczywistości, gdybym był wrogiem pomyślałbym: Hej, kupię na eBayu tyle dronów, ile to możliwe i zmuszę ich do zużycia wszystkich rakiet Patriot na danym terenie - mówił amerykański generał.

Z rakiet Patriot korzystają obecnie m.in. Holandia, Niemcy, Japonia, Izrael i Arabia Saudyjska.

Pociski Patriot - jak podaje BBC - poruszają się pięciokrotnie szybciej od prędkości dźwięku (najnowsze modele poruszają się z prędkością 5 Machów - czyli ok. 6 tysięcy kilometrów na godzinę), podczas gdy maksymalna prędkość drona to ok. 80 km na godzinę).

- Używanie takich pocisków przeciwko dronom to ogromna przesada - podsumował gen. Perkins.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE