Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Ratko Mladić żšda uchylenia wyroku

materiały prasowe MTKJ
Były wojskowy przywódca boœniackich Serbów Ratko Mladić rozpoczšł procedurę unieważnienia wyroku, skazujšcego go na dożywocie za ludobójstwo i inne zbrodnie przeciwko ludzkoœci.

Obrońcy Mladicia zwrócili się do Mechanizmu Odwoławczego Międzynarodowych Trybunałów Karnych w Hadze, o uchylenie wyroku wydanego w listopadzie zeszłego roku. We wniosku adwokaci wskazujš jako jego powód, problemy zdrowotne ich klienta.

Branko Lukic i Dragan Ivetic powołali się na opinię eksperta, który zbadał Mladicia. W opinii czytamy m.in., że "nie można go uznać za zdolnego do udziału w postępowaniu". Cierpi on bowiem na "łagodny spadek zdolnoœci poznawczych i łagodnš demencję".

Z tych powodów obrona domaga się unieważnienia orzeczenia i zawieszenia postępowania do czasu, aż stan zdrowia Mladicia ustabilizuje się i będzie on zdolny wzišć udział w procesie.

Trybunał w Hadze skazał Mladicia w listopadzie zeszłego roku na dożywocie za ludobójstwo Boœniaków w Srebrenicy w 1995 r., przeœladowania Boœniaków i Chorwatów w Boœni i Hercegowinie, terroryzowanie ludnoœci w Sarajewie i wzięcie zakładników - pracowników ONZ.

Serbska minister sprawiedliwoœci Nela Kuburovic odwiedziła Mladicia w haskim areszcie i oœwiadczyła, że ??Belgrad również prawdopodobnie poprosi o tymczasowe zwolnienia osadzonego ze względu na stan zdrowia.

Warto przypomnieć, że 11 lipca pod hasłem "Wsparcie dla generała Ratko Mladicia - Stop kłamstwom o Srebrenicy", w stolicy Republiki Serbskiej - Banja Luce, odbył się wiec poparcia dla byłego wojskowego przywódcy boœniackich Serbów Ratko Mladicia. Natomiast pod koniec maja, obrońca Ratko Mladicia Branko Lukic zapowiedział, że rozważa wezwanie ludnoœci Serbii do rozpoczęcia protestów w celu okazania wsparcia jego klientowi.

Z kolei władze Republiki Serbskiej będšcej częœciš BiH, przeznaczyły tylko od poczštku ubiegłego roku, ponad 10 tys. euro na wsparcie Ratko Mladicia i Radovana Karadżicia.

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL