Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Łamanie praw człowieka? Kanada i tak sprzedaje śmigłowce

AFP
Mimo wštpliwoœci co do przestrzegania praw człowieka przez władze Filipin, Kanada wcišż nie zaprzestała sprzedawania œmigłowców temu krajowi - informujš kanadyjskie media.

W listopadzie premier Kanady Justin Trudeau podniósł kwestię brutalnoœci policji i sił bezpieczeństwa prowadzšcych wojnę z narkobiznesem w czasie międzynarodowego szczytu w Manili. Trudeau zwracał uwagę na egzekucje jakie majš być przeprowadzane przez przedstawicieli służb bezpieczeństwa na podejrzanych. Prezydent Filipin Rodrigo Duterte okreœlił pytania o politykę wewnętrznš jego kraju jako "obraŸliwe".

Mimo tych wštpliwoœci Kanada podpisała właœnie z Filipinami kontrakt na dostarczenie Manili 16 œmigłowców bojowych filipińskim siłom powietrznych. Kontrakt jest wart 233,36 mln dolarów.

Gen. Restituto Padilla, odpowiedzialny za planowanie w filipińskiej armii zapowiedział, że œmigłowce zostanš wykorzystane w "wewnętrznych operacjach zwišzanych z bezpieczeństwem kraju" (co prawdopodobnie oznacza skierowanie ich do działań przeciwko islamistom działajšcym na Filipinach). Gen. Padilla dodał, że œmigłowce mogš być również wykorzystane w operacjach ratunkowych, a także w przeciwdziałaniu skutkom klęsk żywiołowych.

Aktywiœci oskarżajš kanadyjski rzšd o hipokryzję. - Po raz kolejny kanadyjski sprzęt trafi do armii kraju, który narusza prawa człowieka - zauważa Cesar Jaramillo z organizacji Project Ploughshares, działajšcej na rzecz rozbrojenia.

Z danych HRW wynika, że w ramach prowadzonej od 2016 roku wojny z narkobiznesem zginęło 7 tysięcy domniemanych dealerów i narkomanów. Wiele osób miało jednak zostać zamordowanych pod pozorem walki z narkotykami.

ródło: theglobeandmail.com

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL