Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

"Global Times": Chiny zatrzymajš USA, jeśli Stany Zjednoczone zaatakujš Koreę Północnš

AFP
"Jeœli Korea Północna zaatakuje Stany Zjednoczone wówczas Chiny powinny zachować neutralnoœć, ale jeœli to Stany Zjednoczone zaatakujš pierwsze i spróbujš obalić północnokoreański rzšd, wówczas Chiny ich powstrzymajš" - pisze "Global Times", skupiajšcy się na sprawach narodowych dziennik powišzany z Komunistycznš Partiš Chin.

"Global Times" we wstępniaku odnosi się do rosnšcego napięcia na Półwyspie Koreańskim. Po kolejnych próbach rakietowych i groŸbach pod adresem USA, Trump przestrzegł Pjongjang przed "ogniem i gniewem" jakiego œwiat nie widział. W odpowiedzi Korea Północna zagroziła atakiem rakietowym na wyspę Guam, gdzie znajduje się amerykańska baza wojskowa.

Chiny pozostajš najważniejszym sojusznikiem Korei Północnej i nawołujš do dyplomatycznego rozwišzania sporu. Pekin zgodził się jednak w RB ONZ na rozszerzenie sankcji wobec Pjongjangu po ostatniej próbie rakietowej przeprowadzonej przez Koreę Północnej, w czasie której wystrzelono rakietę międzykontynentalnš.

"Dla wszystkich stron powinno być jasne, że jeœli ich działania będš godzić w interesy Chin, wówczas Chiny odpowiedzš" - pisze "Global Times" (gazeta nie przedstawia oficjalnego stanowiska Komunistycznej Partii Chin, ale ma prorzšdowy charakter).

"Chiny muszš też postawić sprawę jasno: jeœli Korea Północna pierwsza wystrzeli rakietę, która zagrozi terytorium USA, a Stany Zjednoczone odpowiedzš, wówczas Chiny pozostanš neutralne" - pisze "Global Times".

"Jeœli natomiast USA i Korea Południowa przeprowadza ataki, które będš miały na celu obalenie reżimu w Korei Północnej i zmianę politycznej sytuacji na Półwyspie Koreańskim, wówczas Chiny ich powstrzymajš" - czytamy we wstępniaku w "Global Times".

Korea Północna traktowana jest przez Chiny jako kraj buforowy, oddzielajšcy Państwo Œrodka od amerykańskich wojsk stacjonujšcych w Korei Południowej oraz w Japonii. Pekin obawia się, że ewentualna wojna w Korei Północnej sprawi, że do Chin napłynie fala uchodŸców z tego kraju, a zjednoczenie Korei umocni wpływy USA w regionie. Dlatego "Global Times" pisze o tym, że Chiny "zdecydowanie sprzeciwiš się działaniom każdego, kto naruszy status quo na polach, w których w grę wchodzš interesy" Pekinu.

ródło: Reuters

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL