Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt na Ukrainie

Ukraina - Rosja: Wymiana jeńców

AFP
Ukraina chce wymienić jeńców na swoich obywateli przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach – w tym reżysera Olega Siencowa.

– Nie oddaliœmy ani jednego Rosjanina. Będziemy czynić wysiłki, by wycišgnšć naszych obywateli z więzień, z okupowanego Krymu – powiedział prezydent Petro Poroszenko, podsumowujšc wymianę jeńców w Donbasie.

W œrodę na linii frontu w pobliżu Horliwki ukraińskie władze przekazały separatystom 240 więŸniów. W zamian Rosjanie wypuœcili 73 Ukraińców. Nie była to jednak przewidziana w mińskich porozumieniach pokojowych wymiana „wszystkich na wszystkich". By w końcu odblokować proces uwalniania jeńców, Kijów zgodził się wypuszczać ich grupami. Kreml przez ponad rok uchylał się od podjęcia decyzji, w końcu jednak zwolnienia zatrzymanych postanowiono wykorzystać w rozpoczynajšcej się kampanii prezydenckiej Władimira Putina. 18 marca odbędš się wybory, które wygra obecny prezydent, ale jego sztab wyborczy postanowił nie zaniedbywać żadnej możliwoœci ocieplenia wizerunku kandydata.

Jeszcze w trakcie przechodzenia jeńców przez linię frontu Wiktor Medwedczuk, ukraiński oligarcha i bliski znajomy Putina, powiedział, że już należy przygotowywać kolejnš takš operację. W więzieniach obu walczšcych stron znajduje się jeszcze kilkuset więŸniów.

Ale spoœród przetrzymywanych na Ukrainie władze w Kijowie wydzieliły grupę, w skład której wchodzš wyłšcznie obywatele Rosji. W większoœci złapano ich w czasie walk w Donbasie (choć jest wœród nich też oskarżony o przygotowywanie rozruchów w Odessie w maju 2014 r.). Najbardziej znanymi byli żołnierze jednostki specjalnej rosyjskiego wywiadu GRU, kapitan Jewgienij Jerofiejew i sierżant Aleksandr Aleksandrow, złapani 17 maja 2015 r. w czasie walk w pobliżu Ługańska. Ale obaj zostali już wymienieni na przetrzymywanš przez Rosjan Nadiję Sawczenko.

– Nie wiadomo dokładnie, ilu jeszcze takich złapaliœmy. Jeœli jakiœ nasz oddział schwyta rosyjskiego żołnierza, to zaraz przyjeżdżajš po niego oficerowie wywiadu i gdzieœ zabierajš – powiedział „Rzeczpospolitej" jeden z ukraińskich wojskowych. Zapewnił jednak, że od czasu do czasu z różnych miejsc linii frontu nadchodzš informacje o takich jeńcach.

Adwokat rosyjskiego dywersanta Jewgienija Miefiedowa (złapanego w Odessie) twierdzi, że Kijów ma co najmniej 14 rosyjskich jeńców. Prezydent Poroszenko mówił o „więcej niż 15".

W zamian za nich Ukraińcy domagajš się zwolnienia kilkudziesięciu swoich obywateli znajdujšcych się w rosyjskich więzieniach. Wœród nich jest dwóch członków Prawego Sektora, których skazano za udział w pierwszej wojnie czeczeńskiej w latach 1994–1997, i kilkunastu krymskich Tatarów. Ale też pochodzšcy z Krymu reżyser filmowy Oleg Siencow, który dostał 20 lat łagru pod zarzutem „planowania działalnoœci terrorystycznej". Wczeœniej upominała się o niego Europejska Akademia Filmowa i artyœci z wielu krajów (w tym Polski), ale bez skutku.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL