Petro Poroszenko przecina rosyjską sieć

aktualizacja: 17.05.2017, 20:34
Wpływ rosyjskich mediów nie jest głównym zmartwieniem prezydenta Ukrai...
Wpływ rosyjskich mediów nie jest głównym zmartwieniem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Od miesięcy w sondażach ustępuje on byłej premier Julii Tymoszenko.
Foto: AFP

Miliony Ukraińców pozostaną bez rosyjskich mediów społecznościowych. To walka z propagandą Kremla.

Prezydent Petro Poroszenko podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym rosyjskie sieci społecznościowe nie będą mogły prowadzić działalności na terenie Ukrainy. Chodzi o popularne w krajach byłego Związku Radzieckiego portale vkontakte.ru, odnoklassniki.ru, mail.ru oraz najpopularniejszą w Rosji wyszukiwarkę yandex.ru. Według danych firmy Gemius, która bada rynek internetowy, Vkontakte jest najpopularniejszym serwisem społecznościowym na Ukrainie. Korzysta z niego 5,4 mln ukraińskich internautów. Odnoklassniki (portal zrzeszający kolegów ze szkoły) odwiedza 3 mln Ukraińców. Dopiero na trzecim miejscu według popularności znajduje się amerykański Facebook. Konto tam posiada 2,1 mln ukraińskich użytkowników sieci.

O możliwej blokadzie rosyjskich sieci społecznościowych mówił niedawno doradca szefa ukraińskiego MSW Zorian Szkiriak. Według niego ukraińska przestrzeń informacyjna ma całkiem „zostać wyzwolona od rosyjskiej propagandy".

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE