Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt na Ukrainie

Publicysta z USA: Ukraina powinna zniszczyć most Putina

AFP
Tom Rogan, publicysta amerykańskiego serwisu internetowego Washington Examiner sugeruje, że Ukraińcy powinni zburzyć most, zbudowany przez Rosjan, którzy połšczyli nim Półwysep Krymski z pozostałš częœciš Rosji.

Rosja zajęła Krym w 2014 roku - czego nie zaakceptowała wspólnota międzynarodowa. Mimo to Moskwa, po przeprowadzonym na Krymie referendum ws. inkorporacji, uważa Krym za częœć swojego terytorium.

"Rosyjski prezydent Władimir Putin otworzył Most nad Cieœninš Kerczeńskš, który połšczył ukraiński Krym z resztš Rosji" - pisze Rogan na łamach Washington Examiner.

"Ukraina powinna teraz zniszczyć elementy tego mostu" - dodaje publicysta.

"Chociaż taki rozwój sytuacji stanowiłby eskalację (działań) przeciwko Putinowi i niemal na pewno spotkałby się z odwetem ze strony Rosji, most jest oburzajšcym afrontem dla wiarygodnoœci Ukrainy jako państwa" - pisze Rogan.

"Oczywiœcie, z perspektywy Putina, o to chodzi. Most kosztował rosyjski, bliski bankructwa rzšd miliardy dolarów, ale pozwala on Putinowi w sposób fizyczny i psychologiczny zawłaszczyć terytorium Ukrainy" - uważa publicysta.

"Na szczęœcie Ukraina ma œrodki, by przeprowadzić naloty na most w sposób, które - przynajmniej tymczasowo - sprawiš, że będzie on niezdatny do użytku. Ponieważ most ma znacznš długoœć ukraińskie lotnictwo może go zaatakować ograniczajšc ryzyko strat w osobach podróżujšcych mostem" - przekonuje Rogan.

Publicysta stwierdza następnie, że Rosja w odpowiedzi prawdopodobnie zaczęłaby działać "przeciwko ukraińskim interesom na wschodniej Ukrainie". "Ale do eskalacji i tak prawdopodobnie dojdzie w cišgu najbliższych miesięcy" - dodaje.

Rogan przekonuje, że uszkodzenie mostu - nawet tymczasowe - będzie sygnałem wysłanym przez Kijów Moskwie, że Ukraina nie zgodzi się na "bezproblemowe sformalizowanie kradzieży terytorium dokonanej przez Putina". Publicysta dodaje, że Stany Zjednoczone powinny wesprzeć Ukrainę w takich działaniach.

"Każdy kraj, który pozwala, by jego terytorium było kradzione, a potem układa się ze złodziejem, robi krok w stronę wyginięcia" - podsumowuje Rogan.

ródło: Washington Examiner

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL