Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt na Ukrainie

Ukraina: Redaktor z tajnym medalem od Putina

AFP
Szef ukraińskiej redakcji rosyjskiej agencji rzšdowej został aresztowany w Kijowie. Jest podejrzany o zdradę państwa.

W rosyjskich stacjach rzšdowych często można zobaczyć relacjonujšcych wydarzenia z Kijowa korespondentów, którzy trzymajš w ręku mikrofon bez żadnych symboli. Po aneksji Krymu i tlšcej się od prawie czterech lat wojnie w Donbasie dziennikarze kremlowskich mediów na Ukrainie nie chcš przycišgać uwagi nie tylko ukraińskich służb, ale i zwykłych przychodniów. Wydawałoby się, że legalnie działajšcych rosyjskich mediów nad Dnieprem już prawie nie ma.

Jak się jednak okazuje, działa tam finansowana przez Moskwę filia jednej z największych rosyjskich agencji informacyjnych Ria Nowosti. Chodzi o portal Ria Nowosti Ukraina, do którego redakcji w œrodę wkroczyli funkcjonariusze Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa (SBU). Rewizje odbyły się również w kilku wykorzystywanych przez redakcję biurach.

Redaktor naczelny agencji Kirył Wyszynski został zatrzymany. Podczas rewizji w jego mieszkaniu znaleziono rosyjski paszport i medal „Za zasługi dla ojczyzny”. Nagrodę na mocy osobistego tajnego rozporzšdzenia miał przyznać mu Władimir Putin. SBU twierdzi, że należało do niego kilka mediów na Ukrainie, które Rosja wykorzystywała „w celach prowadzenia informacyjnej działalnoœci dywersyjnej przeciwko Ukrainie”. Według SBU miał on popierać i promować samozwańcze republiki na wschodzie Ukrainy – donieckš i ługańskš. W zamian Moskwa co miesišc przelewała 53 tys. euro na rachunki powišzanych z Wyszynskim firm. W sprawie już wezwano na przesłuchanie prawie 50 osób.

Ukraińscy dziennikarze nie chcš solidaryzować się z kolegš po fachu i twierdzš, że tu nie chodzi o wolnoœć słowa. – Zaniepokoiło mnie to, że Wyszynski dostał nagrodę od Putina za tak zwane obiektywne relacjonowanie wydarzeń na Krymie. Wiemy, jak anektowano Krym i że żaden kraj na œwiecie tej aneksji nie uznaje. Wszystko wskazuje na to, że ten redaktor brał aktywny udział w rosyjskiej operacji informacyjnej podczas okupacji ukraińskiego terytorium – mówi „Rzeczpospolitej” Dmytro Tuzow, dziennikarz kijowskiego Hromadskego Radia. – Czekamy na otwarty proces sšdowy – dodaje.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL