Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt na Ukrainie

Saakaszwili nieuchwytny jak Robin Hood

PAP/EPA
Prezydent żšda aresztowania Saakaszwilego, który siedzi w namiocie w pobliżu pałacu prezydenckiego.

– Gdy okrzepliœmy na froncie, wróg coraz bardziej stawia na atakowanie od tyłu, cios w plecy, destabilizować sytuację w kraju. Moskwa nie szczędzi (na to) pieniędzy – powiedział prezydent Petro Poroszenko o swoim oponencie.

Ukraińska prokuratura oskarża byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, że pienišdze na działalnoœć politycznš dostawał od zbiegłego do Moskwy ukraińskiego oligarchy Sergieja Kurczenki. – Takie zarzuty okazały się społecznie noœne, nawet niektórzy opozycyjni wobec Poroszenki deputowani zażšdali od Saakaszwilego, by wyjaœnił, skšd ma pienišdze – powiedział „Rzeczpospolitej” kijowski politolog Wołodymyr Fesenko.

– Na oczy go nie widziałem – odpowiadał na to Saakaszwili. Po próbie aresztowania we wtorek – gdy uciekł na dach kamienicy przed oddziałem specjalnym, a potem został odbity przez swoich zwolenników – cały czas przebywa w namiotowym miasteczku pod parlamentem. Namioty rozbili jeszcze w listopadzie opozycjoniœci protestujšcy przeciw polityce Poroszenki, zwišzani ze œrodowiskiem batalionów ochotniczych.

– Czuję się jak Harry Houdini (amerykański iluzjonista, specjalista od ucieczek z najbardziej nieprawdopodobnych miejsc – red.) – mówił dziennikarzom Saakaszwili, pokazujšc kajdanki, w które jakoby chcieli go zakuć we wtorek. Według niedoszłego więŸnia w czasie zatrzymania pracownicy służb specjalnych szeptali mu na ucho przekleństwa na prezydenta Poroszenkę.

Kolejny raz próbowano go aresztować w œrodę rano. Policjanci wpadli do miasteczka namiotowego, ale na szczęœcie dla Gruzina pomylili namioty. Doszło jednak do bójki z protestujšcymi, co najmniej dziesięć osób zostało rannych. Po odparciu policji opozycjoniœci zaczęli budować barykady wokół miasteczka i zbierać uzbrojenie: pałki, gaœnice etc.

– Kryzys napędzany jest osobistš niechęciš obu polityków. Saakaszwili bardzo umiejętnie i dotkliwie obrażał i obraża prezydenta. W jednej z telewizyjnych audycji nazwał go na przykład paserem i spekulantem (nawišzujšc do znajdujšcej się w Rosji fabryki Poroszenki) – sšdzi Fesenko. Coraz bardziej rozzłoszczony prezydent rok temu zdymisjonował go ze stanowiska gubernatora Odessy, cztery miesišce temu odebrał mu obywatelstwo, a w końcu sankcjonował areszt.

Według informacji „Rzeczpospolitej” prezydent żšdał aresztowania Saakaszwilego, nawet gdyby miano użyć brutalnych œrodków. Napotkał jednak bierny opór wykonawców, czyli pracowników Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, którzy nie chcieli używać broni podczas kolejnych prób zatrzymania Gruzina. Po Majdanie odnowione służby mundurowe unikajš jak ognia przemocy wobec opozycji. Tradycyjnie skłócony z SBU minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow obecnie poparł ich, gdyż w ogóle jest przeciwnikiem zatrzymywania Saakaszwilego. Uważa, że będzie to na rękę samemu opozycjoniœcie, a poza tym może przyczynić się do wzrostu nastrojów protestacyjnych w kraju.

Były gubernator Odessy znajduje się bowiem na marginesach życia politycznego Ukrainy. Chęć głosowania na jego partię Ruch Nowych Sił wyraża tylko 2–3 proc. ankietowanych. Prawo wyborcze przewiduje 5-procentowš barierę dla partii politycznych, dlatego w przypadku ewentualnych wyborów Ruch nawet nie wszedłby do parlamentu. Co prawda 14 proc. respondentów twierdzi, że ufa mu (mniej więcej tyle samo, ile prezydentowi Poroszence czy premierowi Hrojsmanowi), ale to ponaddwukrotny spadek w porównaniu ze szczytem jego popularnoœci w 2015 roku, gdy jeszcze rzšdził Odessš, a ufało mu ok. 30 proc. Obecnie nie popiera go żadna opozycyjna partia polityczna, nawet skłonna do awanturnictwa Julia Tymoszenko.

W życiu politycznym Ukrainy dominuje rozczarowanie, zarówno rzšdzšcymi, jak i opozycjš – 2/3 Ukraińców nie ufa już nikomu. Za tym idzie narastajšca apatia i biernoœć.

– Saakaszwili ma zasoby do prowadzenia protestów ulicznych, ale jest za słaby do prowadzenia polityki. Obecnie ma swoje pięć minut, ale niewiele czasu mu pozostało. Przełom roku bowiem – od poczštku katolickich œwišt do końca stycznia – to czas, w którym Ukraińcy zupełnie nie interesujš się politykš – twierdzi Fesenko.

Prawdopodobnie Gruzin siedzšcy w zaœnieżonym namiocie kilkadziesišt metrów od budynku parlamentu œwietnie zdaje sobie z tego sprawę.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL