Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt izraelsko-palestyński

"Joanna D'Arc z Zachodniego Brzegu"

Ahed Tamimi
AFP
Szesnastoletnia Palestynka została postawiona w stan oskarżenia za zaatakowanie izraelskiego żołnierza. "Haaretz": Istnieje ryzyko, że zostanie okrzyknięta palestyńskš Joannš D'Arc.

Ahed Tamimi została aresztowana w połowie grudnia podczas antyizraelskich zamieszek. Jest oskarżona o pięć ataków na funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa - uderzenie jednego z nich w twarz i obrzucenie kamieniami innych - opisuje izraelski dziennik "Haaretz".

Prokuratura zarzuca jej, że ma na koncie co najmniej kilka podobnych zachowań podczas wczeœniejszych zamieszek, między innymi w maju tego roku.

Dziewczyna była wówczas w grupie osób, które usiłowały obronić przed aresztowaniem osobę zatrzymanš za rzucanie kamieniami w żołnierzy. Nazwała wówczas Izraelczyków "nazistowskimi terrorystami", "mordercami dzieci", "złodziejami, psami i zwierzętami"

Szesnastolatka jest również oskarżona o podżeganie w mediach społecznoœciowych do antyizraelskich wystšpień.

"Mam nadzieję, że wszyscy wezmš udział w protestach, bo to jedyne rozwišzanie, które może przynieœć pożšdany rezultat" - cytuje "Haaretz" słowa nastolatki, której ojciec jest prominentnym palestyńskim działaczem.

"Czy to atak za pomocš noża, czy samobójczy, czy rzucanie kamieniami - każdy musi coœ zrobić. Musimy się zjednoczyć, aby nasze przesłanie dotarło do tych, którzy chcš wyzwolić Palestynę" - mówiła Ahed w nagraniu opublikowanym na Facebooku, uznanym przez prokuraturę za podżeganie do przemocy.

O takš samš działalnoœć jest oskarżona matka dziewczyny, Nariman Tamimi oraz kuzynka, Nur.

Matka dziewczyny została aresztowana, gdy udała się na posterunek, by dowiedzieć się o losy córki. W stosunku do kuzynki odstšpiono od aresztowania, gdyż jako jedynej nie zarzuca się jej przemocy wobec żołnierzy.

Joanna D'Arc z palestyńskiej wioski

"Ma 16 lat, pochodzi z chłopskiej rodziny, żyje w małej wiosce. Obca okupacja oburza jš, więc wyruszyła, by z niš walczyć. Jej działania odnowiły nadzieję uciskanych ludzi. Okupanci schwytali jš, uwięzili i oskarżyli. Prawdopodobnie myœlisz, że piszę o Ahed Tahini, która uderzyła w twarz izraelskiego żołnierza. Mylisz się: mam na myœli Joannę D'Arc, zwanš dziewicš orleańskš" - pisze komentator "Haaretz" Uri Avnery.

Publicysta jest zdania, że zatrzymanie szesnastolatki powoduje, iż "na naszych oczach staje się ona palestyńskš Joannš D'Arc", a izraelscy żołnierze, którzy byli przez dziewczynę popychani, powinni incydent "potraktować z humorem" i tak powinien się on zakończyć.

Tymczasem dziewczynę aresztowano, czynišc z niej tym samym bohaterkę i tak jej wizerunek odbierajš palestyńskie nastolatki. "Tysišce palestyńskich nastolatków oglšda zdjęcia i pęka z dumy: Zobacz, jak jedna z naszych odważyła się stawić czoła okupacji. Chcę być taki jak ona" - pisze Avnery, który decyzję izraelskiej armii o aresztowaniu dziewczyny nazywa wprost "głupiš".

"Absolutna władza czyni absolutnie głupim" - pisze publicysta, ostrzegajšc jednoczeœnie, że przetrzymywanie dziewczyny w więzieniu tylko zwiększy wrażenie, jakie już wywiera na swoich rówieœnikach.

 

 

 

ródło: Haaretz

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL