Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt Polska-Izrael

Wytyczne rzšdu do ustawy o IPN

Premier Mateusz Morawiecki w Muzeum Rodziny Ulmów
AFP
KPRM przygotowała szczegółowe instrukcje dotyczšce rozmów polityków o historii Polski.

Kancelaria Premiera przygotowała zestaw instrukcji dotyczšcych komunikacji w sprawie kryzysu wokół ustawy o IPN. „Rzeczpospolita" i Polsat News dotarły do rzšdowego tekstu, który ma – jak tłumaczš jego przedstawiciele – ujednolicić przesłanie w tej sprawie. Dokument zawiera m.in. wytyczne zwišzane z odpowiadaniem na najczęœciej zadawane pytania, m.in. o polskš historię.

Pismo powstało przy Alejach Ujazdowskich. Widnieje pod nim podpis szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. Jest na nim adnotacja „rekomendowany do zastosowania w działaniach komunikacyjnych prowadzonych przez państwa ministerstwa".

Szef Kancelarii w ten sposób tłumaczy „Rzeczpospolitej" przyczyny powstania dokumentu. – Spójny i zrozumiały przekaz powinien być standardem w komunikacji, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Niezależnie, czy mówimy o korporacjach czy administracji państwowej. Naszym zadaniem jako Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest dostarczanie pełnej informacji każdemu ministerstwu – twierdzi Michał Dworczyk.

Wskazówki, które dotarły do resortów, zawierajš podstawowe fakty historyczne i objaœniajš relację z Izraelem. Ministrowie majš przypominać o tym, że nikt nigdy, działajšc w imieniu państwa polskiego, nie podjšł się współpracy z nazistami, a Polska nie może zgodzić się na przypisywanie państwu odpowiedzialnoœci za Holokaust.

W instrukcjach znajdujš się cytaty z byłego ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa czy sekretarza generalnego Sekcji Żydowskiej Centralnej Komisji Zwišzków Zawodowych Szmula Zygielbojma, na które majš powoływać się członkowie rzšdu.

Autorzy wskazówek przewidujš też pytania, które będš zadawać dziennikarze. Członkowie rzšdu Mateusza Morawieckiego majš podkreœlać, że liczš w tej sprawie na działania Polskiej Fundacji Narodowej. W razie pytań o Jedwabne i Kielce ministrowie majš mówić o tym, że „przypadki pogromów na Żydach zdarzały się w całej okupowanej Europie, również w Polsce". Autorzy instrukcji podkreœlajš także, że te wytyczne majš trafić do placówek i agend zagranicznych, które sš nadzorowane przez resorty.

– Nie można robić z ludzi idiotów. W podwójnym sensie – mówi o instrukcjach Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej. – Nasi profesjonalni dyplomaci znajš historię Polski i potrafiš o niej mówić. Nie można też robić idiotów z naszych partnerów. Wypowiedzi minister edukacji, która nie widziała, kto zabijał w Jedwabnem, już dawno dotarł do Europy – twierdzi rzecznik PO. Obszernoœć instrukcji w sprawie nowelizacji ustawy o IPN œwiadczy o tym, że rzšd bardzo mocno przejšł się kryzysem w relacjach polsko-żydowskich. Analiza wypowiedzi członków rzšdu wskazuje też, że ministrowie wykorzystywali pismo z instrukcjami.

Instrukcje, które biura prasowe wysyłajš posłom, sš w polskiej polityce oczywistoœciš, ale te z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zawsze budziły kontrowersje. W 2008 roku Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwoœci donosiło nawet w tej sprawie do prokuratury. Chodziło o przekroczenie uprawnień przez urzędników Kancelarii Premiera Donalda Tuska. Członkowie PiS uważali też, że przekazy z KPRM godzš również w prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Œledczy odmówili wszczęcia postępowania. Ówczesny szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak tłumaczył wtedy, że „przekazy dnia sš profesjonalnym narzędziem wspomagajšcym pracę rzšdu". Rok póŸniej Donald Tusk miał jednak zakazać tworzenia takich wskazówek w Kancelarii Premiera. 

Piotr Witwicki, Polsat News

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL