Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt Polska-Izrael

Schetyna apeluje do Dudy: Nie podpisuj ustawy o IPN

Fotorzepa, Jerzy Dudek
O weto ws. nowelizacji ustawy o IPN zwrócił się za poœrednictwem Twittera do prezydenta Andrzeja Dudy lider PO Grzegorz Schetyna.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza karę do trzech lat więzienia za przypisywanie - wbrew faktom - narodowi polskiemu odpowiedzialnoœci za zbrodnie popełnione w czasie II wojny œwiatowej.

 

Przyjęcie ustawy przez parlament doprowadziło do kryzysu w relacjach Izraela z Polskš. Izrael uważa, że przepisy te mogš posłużyć do ukrywania prawdy o zbrodniach popełnionych przez Polaków w czasie drugiej wojny œwiatowej.

Głos w sprawie ustawy zabrał też Departament Stanu USA, który wezwał władze Polski do ponownego przyjrzenia się budzšcych wštpliwoœci przepisów m.in. pod kštem zdolnoœci do "efektywnej współpracy między sojusznikami".

Tymczasem intencjš polskiego ustawodawcy była walka z okreœleniami takimi jak "polskie obozy œmierci", które pojawiajš się w zachodnich mediach.

"Tracimy dobrych przyjaciół, historia staje się narzędziem walki politycznej, rosnš nastroje antysemickie. Nie może być na to zgody" - napisał na Twitterze przewodniczšcy Platformy. Następnie zaapelował, by prezydent "w imię polskiej racji stanu zawetował" ustawę o IPN.

Schetyna zaproponował też - "jako były szef MSZ" - "debatę eksperckš, by wypracować rozsšdne przepisy".

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL