Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt Polska-Izrael

Kongres Amerykańskich Żydów: Wysyłajcie listy ws. ustawy o IPN

Fotorzepa/ Marta Bogacz
"Wcišż jest czas, aby przekonać Polskę, że nie powinna penalizować otwartej dyskusji o Holokauœcie" - przekonuje Kongres Amerykańskich Żydów, na swojej stronie internetowej zachęcajšc do wysyłania listów w sprawie ustawy o IPN do amerykańskich kongresmenów.

"Ustawa uchwalona przez obie izby polskie parlamenty powoduje, że nielegalne i karane nawet trzema latami więzienia jest twierdzenie, iż Polska jako państwo lub naród polski były współwinne zbrodni hitlerowskich, popełnionych na polskiej ziemi w czasie II wojny œwiatowej. Nowelizację od wprowadzenia w życie dzieli już tylko podpis prezydenta" - czytamy na stronie AJC.

Kongres obawia się, że przepisy mogš mieć "szkodliwy wpływ na dialog, wiedzę naukowš i rozliczenia, a także strategiczne stosunki Polski z USA i Izraelem".

"Oczywiœcie, Polska nie ponosi odpowiedzialnoœci za Holokaust - w istocie Polacy cierpieli pod brutalnš niemieckš okupacjš - ale byli też Polacy współwinni okrucieństw popełnionych wobec ich żydowskich sšsiadów" - zaznacza AJC. Organizacja zachęca, by wysyłać listy do amerykańskich kongresmenów, nakłaniajšce "aby wypowiadali się przeciwko tej próbie wymazania niewygodnej częœci polskiej historii".

Na swojej stronie internetowej Kongres publikuje wzór listu do kongresmena. Zdaniem jego autorów choć tysišce Polaków ratowało Żydów, "Polska, jak każdy inny kraj, ma niedoskonałš historię" i "musimy uznać liczne udokumentowane przypadki Polaków pomagajšcych Niemcom, bezpoœrednio i poœrednio, w mordowaniu niewinnych Żydów".

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL