Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt Polska-Izrael

Odwołana wizyta izraelskiego ministra. Chciał przyjechać, by opowiedzieć o polskich zbrodniach

AFP
Wydawało się, że napięcie między Polskš a Izraelem może trochę rozładować pierwsza od czasu wybuchu konfliktu o historię wizyta przedstawiciela rzšdu Netanjahu w Warszawie. W œrodę, jak planowano, jednak do niej nie dojdzie.

W Polsce miał się pojutrze pojawić izraelski minister edukacji Naftali Bennett, zarazem szef radykalnej partii Żydowski Dom, koalicjanta Likudu premiera Beniamina Netanjahu. W planach było spotkanie z wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem. A  także z polskimi studentami.

Doszłoby do tego zaledwie 12 dni po rozpoczęciu wielkiego kryzysu w stosunkach dwustronnych wywołanego przyjęciem przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN, na co politycy izraelscy zareagowali oskarżeniami o negowanie Holokaustu i uderzenie w wolnoœć słowa.

Ale nie dojdzie. Na pewno nie teraz.

Jak się dowiedzieliœmy nieoficjalnie, wicepremier Jarosław Gowin "zawiesił" decyzję o spotkaniu.

Powodem jest wypowiedŸ ministra Naftalego Bennetta, którš cytowały izraelskie media. Bennet chciał bowiem skorzystać z wizyty w Polsce, by "powiedzieć prawdę" o Holokauœcie, czyli o tym, że Polacy mordowali Żydów. I że żadna ustawa tego nie zmieni, bo tego "już dowiodła historia".

Częœć mediów izraelskich pisała, że miała to być wizyta państwowa. Jednak izraelski MSZ jej nie organizował. Wskazał na Jonny'ego Danielsa.

Daniels to szef działajšcej w naszym kraju fundacji From the Depth (której mottem jest budowanie przyszłoœci z pamięciš o przeszłoœci) . Był krytykowany przez niektórych przedstawicieli œrodowisk żydowskich w Polsce i na œwiecie oraz lewicowe media za prowadzenie wspólnych działań z rzšdem PiS i Radiem Maryja i w ten sposób uwiarygadnianie ich.

- Tak, to moja fundacja zaprosiła Naftalego Bennetta. Z nadziejš na uspokojenie sytuacji  - mówi "Rzeczpospolitej" Jonny Daniels.

Jak zapewnia, minister przyjedzie: - Ale nie teraz, lecz, mam nadzieję, za tydzień czy dwa. Wizyta jest przełożona. W cišgu doby natomiast zbierze się dwustronny zespół, który ustali szczegóły.

- Moja fundacja często zaprasza do Polski posłów Knessetu i przedstawicieli rzšdu Netanjahu czy Kongresu USA. - wyjaœnia szef From the Depth.

Dlaczego w momencie konfliktu miałby przyjechać minister z partii Żydowski Dom, postrzeganej na Zachodzie jako radykalna i kontrowersyjna (bo to partia religijnych ortodoksów i osadników żydowskich na Zachodnim Brzegu): - Nazywanie jej radykalnš jest obraŸliwe. A zapraszamy tego ministra, bo to minister edukacji. Ostatecznie wszystko się do niej sprowadzi. W izraelskich szkołach brakuje nauczania o polskich cierpieniach i polskim spojrzeniu na Holokaust - mówi "Rzeczpospolitej" Jonny Daniels.

Œrodowa wizyta mogła i tak stanšć w ostatniej chwili pod znakiem zapytania, gdyby we wtorek nowelizację ustawy o IPN podpisał prezydent Andrzej Duda.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL