Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt Polska-Izrael

Premier: W Jedwabnem mordowali Polacy popychani przez Niemców

Premier Mateusz Morawiecki w Muzeum Rodziny Ulmów
AFP
- Były oczywiœcie bardzo smutne, dramatyczne wypadki, takie, że również Polacy mordowali Żydów i tak było w Jedwabnem. Na pewno byli też do tego popychani przez zbrodniczy, terrorystyczny reżim okupanta hitlerowskiego, niemieckiego, ale oczywiœcie były takie przypadki - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rzšdu komentował na konferencji prasowej słowa Jacka Żalka, wiceszefa klubu PiS, który występujšc w Polsat News powiedział, że w Jedwabnem Żydów "zamordowali Niemcy, a jeżeli byli tam Polacy, którzy brali udział w tej zbrodni, to oczywiœcie ponoszš za to odpowiedzialnoœć".

Przeczytaj ť Jacek Żalek: W Jedwabnem Żydów mordowali Niemcy

Premier powołał się na dane Gunnara S. Paulssona, urodzonego w Szwecji kanadyjskiego badacza, autora ksišżki "Utajone Miasto. Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy 1940-1945". - On szacuje tam, że osób, które pomagały osobom narodowoœci żydowskiej, którym udało się wymknšć z tego piekła, jakim było Getto Warszawskie, (...) było od 70 do 90 tys., a takich złych ludzi, ale też ludzi, którzy byli Ÿli przez to też, że zapanowała wojna (...) było 2-4 tysišce, nie wiemy tego dokładnie - mówił Morawiecki. Przeliczajšc dane z Warszawy na całš Polskę, premier oszacował, że Żydom pomagały "setki tysięcy Polaków, a nawet milion".

- Zapraszam historyków, badaczy, tutaj swoboda badań jest jak najbardziej szeroka i dokładnie taka sama, jak w innych krajach. Nie ma żadnego zagrożenia dla tej swobody, również dla swobody wyrażania swojej ekspresji artystycznej. Ale chciałbym wyraŸnie powiedzieć, że my nie możemy pozwolić na to, żeby to co jest czarne było nazywane białym albo odwrotnie. Musimy bronić naszego honoru, naszego dobrego imienia, bo to jesteœmy też winni tym wszystkim, którzy walczyli o tę wolnoœć - mówił Morawiecki, odnoszšc się do podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN.

- My tych badań nie chcemy powstrzymywać, my chcemy je zintensyfikować po to, żeby w maksymalny możliwy sposób przebadać tę historycznš prawdę - dodał.

Odesłane przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego budzšce kontrowersje przepisy z ustawy, Morawiecki nazwał "jasnymi". - Ale jeœli dla kogoœ nie sš wystarczajšco jasne, to mniemam i mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny dodatkowo wyklaruje wszelkie ewentualne zapisy, niejasnoœci, które mogš np. u niektórych z naszych partnerów budzić takie pytania o zakres swobody wypowiadania się - dodał.

- Nie może indywidualna zbrodnia, poszczególne wypadki, które zdarzały się w okupowanej, terroryzowanej Polsce lat II wojny œwiatowej, nie mogš one nie tylko przyćmić polskiego bohaterstwa, tych strasznych lat, strasznych dni, ale przede wszystkim nie mogš służyć za przyczynę takich okreœleń jak "polskie obozy œmierci", "polskie obozy zagłady". To jest po prostu coœ, co mi się kompletnie nie mieœci w głowie. I dlatego my naszych racji bronimy, my naszych racji na pewno będziemy bronić, będziemy starali się budować to wszystko w dialogu z naszymi partnerami izraelskimi - powiedział premier.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL