Komornik nie sprzeda ziemi deweloperowi

Nie będzie można kupić ziemi rolnej na licytacji, jeżeli nie jest się rolnikiem. Resort rolnictwa wycofuje się z pomysłu.

Publikacja: 01.06.2018 08:02

Komornik nie sprzeda ziemi deweloperowi

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rezygnuje z uproszczeń w egzekucji z nieruchomości rolnych. Nowa wersja projektu nowelizacji kilku ustaw, w tym o kształtowaniu ustroju rolnego, nie zezwala na zakup ziemi na licytacji osobom, które nie są rolnikami indywidualnymi. Wcześniej projekt dopuszczał taką możliwość. Podobną zmianę resort rolnictwa wprowadził w wypadku postępowania upadłościowego. I w tym wypadku ziemię będzie mógł nabyć jedynie rolnik indywidualny. Zmiana nie ucieszy wierzycieli, komorników oraz syndyków. Nadal trudno będzie spieniężyć majątek dłużnika. Chętnych kupców wśród rolników indywidualnych jest jak na lekarstwo.

Ministerstwo nie wycofało się natomiast z propozycji dotyczącej sprzedaży ziemi przez rolnika. Projekt przewiduje, że to dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a nie sąd, będzie decydować, czy rolnik może sprzedać grunt tylko rolnikowi indywidualnemu przed upływem pięciu lat od jego nabycia. Dziś przez dziesięć lat od jej nabycia nie może jej sprzedać, chyba że zwolni go z tego zakazu sąd.

Projekt wprowadza przepisy karne dotyczące posiadania nieruchomości rolnej bez tytułu prawnego. Dotyczą one wszystkich nieruchomości rolnych, a nie tylko tych z zasobów KOWR. Będzie to zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech lat.

Takiej samej karze podlega niewydanie nieruchomości rolnej mimo wydania prawomocnego wyroku sądowego. Projekt zwiększa z 5-krotności do 30-krotności wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości KOWR bez tytułu prawnego. Ministerstwo rolnictwa proponuje, by dyrektor generalny KOWR mógł wydzierżawiać 300 ha i więcej osobom, które posiadają co najmniej 100 ha. Poprawia również przepisy ograniczające obrót gruntami między bliskimi rolnika. Ich listę chce uzupełnić o: rodzeństwo, rodziców, synową, zięcia i pasierba.

Dziś przepisy nic o nich nie mówią. Muszą więc być rolnikami indywidualnymi, by odziedziczyć ziemię lub otrzymać ją w darowiźnie. Rolnik, który chce odejść na emeryturę i przenieść ojcowiznę na syna i synową, nie może tego zrobić, bo synowa nie jest dla niego osobą bliską. Nowela ma to wyeliminować. Projekt ułatwia również podział majątku po rozwodzie. Teraz, by dostać ziemię, byli małżonkowie muszą albo być rolnikami indywidualnymi, albo uzyskać zgodę dyrektora generalnego KOWR. Teraz takich ograniczeń nie będzie.

etap legislacyjny: po uzgodnieniach publicznych

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego