Rząd przyjął ustawy o komornikach i kosztach komorniczych

Kancelarie mają być nieduże i sprawniejsze, opłaty egzekucyjne niższe i w części opodatkowane VAT.

Aktualizacja: 17.05.2017 06:48 Publikacja: 17.05.2017 00:01

Rząd przyjął ustawy o komornikach i kosztach komorniczych

Foto: 123RF

We wtorek Rada Ministrów dała zielone światło pierwszym od lat dużym zmianom dotyczącym komorników i egzekucji. Przyjęła dwa projekty: o komornikach sądowych oraz o kosztach komorniczych.

Pod okiem kamery

Pierwszy projekt przewiduje, że czynności egzekucyjne komornik ma wykonywać osobiście, wyjątkowo angażując asesora. Ma też przyjmować sprawy głównie ze swego rewiru. I pozostać w nim, jeśli w danym roku ma 5 tys. spraw. Ma to ostatecznie wyeliminować tzw. hurtownie komornicze. Istotne czynności w terenie komornik ma obowiązkowo nagrywać, a dłużnik otrzyma specjalny, prosty formularz skargi na czynności komornika. Zostanie też wzmocniony nadzór prezesa sądu rejonowego. Będzie mógł m.in. odsunąć komornika naruszającego prawo od wykonywania czynności.

Poważne zmiany dotyczą też opłat egzekucyjnych. Chodzi o duże kwoty, bo liczone od tego, co komornicy ściągają, a rocznie odzyskują 8 mln zł. Dwie stawki, tj. 15 proc. od ściągniętej kwoty i 8 proc. z egzekucji z konta lub pensji, zastąpi jedna: 10 proc. Z tego komornik zatrzyma w zależności od jego wyników od 60 do 99 proc. Od tej kwoty odprowadzi VAT. Reszta zasili budżet państwa. Zmiany mają obowiązywać już od 1 stycznia 2018 r.

Spór o pieniądze

Korporacja komornicza alarmuje, że większość kancelarii może zbankrutować.

– Tu nie chodzi o dochody komorników, ale o funkcjonowanie całego systemu egzekucji. Wyniki raportu firmy doradczej PwC są jednoznaczne – po wprowadzeniu zmian blisko 60 proc. kancelarii zostanie zlikwidowanych, w pierwszej kolejności najmniejsze – ostrzega Rafał Frączek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Ministerstwo nie zostawia na tych danych suchej nitki. Wskazuje, że z jego pełniejszych danych z PIT komorników za 2015 r. wynika, że ich miesięczne średnie dochody (nie przychody kancelarii) kształtowały się średnio znacznie powyżej 40 tys. zł.

– Jeśli nawet na skutek proponowanych zmian miałyby spaść o połowę, to nadal będą przekraczać wynagrodzenie prezydenta czy sędziów Sądu Najwyższego – mówi Rafał Reiwer, zastępca dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji MS.

– Nie wiem, czy dokonano trafnych obliczeń kosztów egzekucji, a od tego należało zacząć. Skuteczny nadzór nad komornikami jest natomiast niezbędny, chodzi bowiem o fundamentalne prawa obywateli, w szczególności własność, uważam wręcz, że powinny być utworzone sądy egzekucyjne, by stały na ich straży – ocenia prof. Feliks Zedler, specjalista od prawa egzekucyjnego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

We wtorek Rada Ministrów dała zielone światło pierwszym od lat dużym zmianom dotyczącym komorników i egzekucji. Przyjęła dwa projekty: o komornikach sądowych oraz o kosztach komorniczych.

Pod okiem kamery

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona