Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komercyjne

Czy to koniec złotej ery

ROL
Rekordowy, absolutnie rewelacyjny, najlepszy w całej historii rynku deweloperskiego – tak 2017 rok na rynku nieruchomoœci opisujš analitycy i inwestorzy.

Eksperci firmy doradczej Cresa Polska mówiš nawet o złotej erze. I trudno się z tym nie zgodzić. Cała Polska zamieniła się w wielki plac budowy. Obok osiedli mieszkaniowych rosnš coraz bardziej nowoczesne biurowce i centra handlowe. Œwietne wyniki notuje też segment magazynów.

Jak szacuje firma doradcza Savills, całkowite zasoby powierzchni magazynowo-produkcyjnej przekroczyły już 13 mln mkw. A kolejne hale już rosnš. Polska jest bowiem najbardziej atrakcyjnym rynkiem magazynowym w regionie, ze względnie niskimi stawkami najmu. Nie widać też końca boomu na rynku biurowym.

W górę pnš się kolejne, zaawansowane technologicznie budynki – i wysokie wieże, i kameralne obiekty. Rynek jest rozgrzany do czerwonoœci. Deweloperzy podkreœlajš jednak, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Inwestorzy magazynowi prognozujš, że w 2018 roku popyt na hale może wzrosnšć nawet o 10 proc.

Napędzajš go m.in. firmy z sektorów e-commerce, logistyki i motoryzacji. Deweloperzy zapowiadajš wzrost czynszów za powierzchnie magazynowe. Nic dziwnego, że obiekty przemysłowe chcš budować także spółki, które do tej pory zajmowały się produkcjš mieszkań.

Najemcy wcišż też chcš nowych biur. O tym, że jesteœmy atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych firm, œwiadczy decyzja banku JP Morgan, który jednš ze swoich siedzib ulokował w Warszawie.

Nieruchomoœci w Polsce wcišż dajš sporo zarobić. Rekordów nie można bić jednak bez końca. Deweloperzy borykajš się z brakiem działek inwestycyjnych, coraz trudniej jest też o robotników. Branża czeka także na zmiany w prawie. Przed nami bardzo ciekawy rok.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL