Biurowce: nowe projekty deweloperskie

Deweloperzy ukończyli budowę blisko 572 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Aktualizacja: 05.08.2016 10:46 Publikacja: 05.08.2016 10:33

Fontanny też są ważne – poszukując nowych siedzib, potencjalni najemcy coraz większą wagę przywiązuj

Fontanny też są ważne – poszukując nowych siedzib, potencjalni najemcy coraz większą wagę przywiązują do otoczenia biurowca

Foto: materiały prasowe

To rekordowa ilość oddana do użytku w jednym półroczu – podkreślają agenci Colliers International.

Tymczasem w budowie znajduje się ponad 1,4 mln mkw. biur, z czego na samą stolicę przypada aż 609 tys. mkw. Na dziewięciu głównych rynkach biurowych w Polsce jest już 8,6 mln mkw. nowoczesnej powierzchni.

Giganty już na rynku

W pierwszym półroczu 2016 r. w Warszawie deweloperzy ukończyli 16 projektów biurowych o całkowitej powierzchni najmu przekraczającej 350 tys. mkw.

– Ponad połowa nowej podaży powstała w centrum miasta, gdzie do użytku trafiły dwa największe biurowce: Warsaw Spire oraz Q22. Natomiast największe projekty ukończone poza centrum stolicy to Gdański Business Center II D oraz Proximo I – wyliczają agenci Colliers International.

Z kolei na rynkach regionalnych inwestorzy oddali aż 33 projekty biurowe o łącznej powierzchni 221,9 tys. mkw. Najwięcej obiektów trafiło na rynek krakowski, gdzie oddano w sumie 11 projektów. Jednak tylko dwa z nich mają powierzchnię równą lub przekraczającą 10 tys. mkw. Są to Bonarka for Business F oraz O3 Business Campus I.

Agenci podkreślają, że znaczny wzrost podaży miał miejsce także we Wrocławiu (48,3 tys. mkw.) i Trójmieście (52,7 tys. mkw.), gdzie do użytku oddano m.in.: budynek Pegaz, Nicolas Business Center we Wrocławiu oraz dwa budynki przy ul. Łużyckiej w Gdyni – Tensor X i Y.

Gdzie byli chętni

– Biurowce dostarczone na rynek w drugim kwartale roku zostały wynajęte w 54 proc. Umowy najmu w budynkach planowanych oraz w fazie budowy stanowiły ponad 27 proc. wszystkich kontraktów. Natomiast renegocjacje czy przedłużenia umów najmu to ok. 23 proc. popytu brutto. Całkiem nowe kontrakty stanowiły największą część – blisko 60 proc. – podaje Paweł Skałba, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych.

Karol Patynowski, dyrektor w Dziale Reprezentacji Najemcy w JLL, podkreśla, że popyt na biura utrzymuje się na wysokim poziomie. I to jest ta dobra wiadomość dla deweloperów, którzy nadal szukają chętnych na powstające obiekty.

– Łącznie w I półroczu w Warszawie i pozostałych największych miastach wynajętych zostało 628 tys. mkw. biur. Poza tym w nadchodzących miesiącach spodziewamy się finalizacji kilku znaczących umów najmu – ujawnia Karol Patynowski.

JLL podaje, że w I półroczu najwięcej powierzchni wynajęło się w Warszawie – ponad 360 tys. mkw., następnie w Krakowie – 110 tys. mkw. i Wrocławiu – przeszło 52 tys. mkw.

– Popyt na głównych rynkach poza stolicą sięgnął łącznie 268 mkw., co pokazuje nieprzerwany rozwój tych lokalizacji. Kluczowym najemcą poza Warszawą pozostają już tradycyjnie firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, których kontrakty stanowiły 60 proc. wszystkich zawartych na głównych rynkach z wyłączeniem stolicy – podkreśla Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa JLL.

Z kolei Karol Patynowski zwraca uwagę, że poza Warszawą motorem wzrostu popytu na biura były transakcje przednajmu, na które przypadło 40 proc. wynajętej powierzchni.

Czynsze spadną

Na koniec I półrocza wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie wyniósł – według JLL – 15,4 proc. Poza Warszawą najniższy poziom pustostanów jest w Krakowie (6 proc.), a najwyższy w Szczecinie (17,7 proc.).

– Najwyższe czynsze transakcyjne w centrum Warszawy wahają się od 21 do 23,5 euro za mkw. miesięcznie oraz od 11 do 18 euro za mkw. miesięcznie poza nim. Wśród pozostałych głównych rynków biurowych w Polsce najniższe czynsze rejestrowane są w Lublinie (11–12 euro za mkw. miesięcznie), a najwyższe we Wrocławiu (14–14,5 euro za mkw. miesięcznie) – podaje JLL.

Doradcy z Colliers International przewidują, że z uwagi na dużą ilość biur w budowie na niektórych rynkach – np. w Warszawie – będziemy obserwować spadek średnich stawek czynszów, zarówno bazowych, jak i efektywnych.

To rekordowa ilość oddana do użytku w jednym półroczu – podkreślają agenci Colliers International.

Tymczasem w budowie znajduje się ponad 1,4 mln mkw. biur, z czego na samą stolicę przypada aż 609 tys. mkw. Na dziewięciu głównych rynkach biurowych w Polsce jest już 8,6 mln mkw. nowoczesnej powierzchni.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu