To pożytki przesądzają o typie umowy

Magazyn wynająć czy wydzierżawić? Wszystko zależy od tego, czyje towary będą w nim przechowywane.

Aktualizacja: 07.07.2017 09:29 Publikacja: 07.07.2017 09:21

To pożytki przesądzają o typie umowy

Foto: materiały prasowe

Jeżeli własne, to lepiej wynająć, ale jeżeli innych firm, to dzierżawa jest zdecydowanie lepsza.

Samo zatytułowanie umowy „dzierżawa" lub „najem" to zdecydowanie za mało. Nie przesądza to jeszcze o rodzaju umowy. By dana umowa była ważna, musi mieć jeszcze określone cechy.

Powiedzmy, że duża firma budowlana znalazła idealne miejsce na składowanie swoich wyrobów. Teraz pertraktuje z właścicielem gruntu w sprawie warunków umowy i zastanawia się, czy podpisać najem czy dzierżawę. Okazuje się, że jeżeli będzie na tej działce składować tylko swój towar, to najem jest strzałem w dziesiątkę. Ale gdyby chciała jeszcze, w zamian za czynsz, magazynować tu towary innych firm, będzie to już dzierżawa. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: działka przynosi pożytki.

Oba typy umów zawiera się w formie pisemnej lub ustnej na czas określony lub nieokreślony. Umowa dzierżawy (na czas oznaczony) może trwać maksymalnie 30 lat, natomiast najmu – co do zasady – dziesięć lat. W tym ostatnim wypadku jest jeden wyjątek dotyczący przedsiębiorców. Mogą oni zawierać umowy najmu na czas oznaczony na 30 lat. I jedną, i drugą umowę zawiera się w celu korzystania z cudzej rzeczy, za co trzeba płacić czynsz.

Przedmiotem najmu mogą być rzeczy ruchome (np. samochód), nieruchomości oraz ich części składowe (w tym pomieszczenie gospodarcze, miejsce garażowe), gdy zaś chodzi o dzierżawę – także prawa, np. autorskie. Co ciekawe, dzierżawę traktuje się jako odmianę umowy najmu, na co wskazuje przepis art. 694 kodeksu cywilnego. Dlatego stosuje się do niej odpowiednio przepisy o najmie.

Najemca płaci czynsz w terminie, jaki strony uzgodnią w umowie; jeżeli nic ona o tym nie mówi, stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Stanowią one, że czynsz powinien być płacony z góry: za cały czas najmu – gdy ma trwać nie dłużej niż miesiąc – lub miesięcznie (do dziesiątego dnia) – gdy zawarto ją na okres dłuższy niż miesiąc albo na czas nieoznaczony. Termin płatności czynszu dzierżawnego może być ustalony w dowolny sposób, np. jednorazowo lub periodycznie, z dołu lub z góry, w okresach miesięcznych, kwartalnych, półrocznych, rocznych.

Jeżeli w umowie tego nie ustalono, to czynsz jest płatny z dołu w terminie zwyczajowo przyjętym, w braku takiego zwyczaju – półrocznie z dołu (art. 699 k.c.). Przy dzierżawie nieruchomości rolnej czynsz zwyczajowy to czynsz coroczny, po zebraniu pożytków. Dzierżawca może być w umowie zobowiązany do ponoszenia świadczeń dodatkowych, np. opłacania podatków i innych kosztów związanych z posiadaniem przedmiotu dzierżawy oraz jego ubezpieczeniem.

Przepisy przewidują też, że wynajmujący musi wydać najemcy rzecz (np. nieruchomość) w stanie przydatnym do ustalonego w umowie użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu. Oznacza to, że ma obowiązek dokonywać niezbędnych napraw, ale nie wszystkich – te drobne, związane ze zwykłym używaniem rzeczy, obciążają najemcę.

Natomiast w wypadku dzierżawy dzierżawca ma obowiązek dokonywać napraw niezbędnych do zachowania przedmiotu dzierżawy w stanie niepogorszonym. Dzierżawca nie może bez zgody wydzierżawiającego poddzierżawić np. nieruchomości albo oddać jej do bezpłatnego używania. Jeżeli nie zastosuje się do tego zakazu, musi się liczyć z tym, że dojdzie do rozwiązania dzierżawy bez zachowania terminów wypowiedzenia.

W wypadku najmu jest nieco inaczej. Najemca może oddać rzecz w całości (np. budynek) lub części (np. niektóre pomieszczenia) do bezpłatnego używania lub podnająć, pod warunkiem że nie zabrania tego umowa.

Bezpłatne używanie lub podnajem ulega rozwiązaniu z chwilą zakończenia stosunku najmu. Gdyby natomiast najemca używał rzeczy wynajętej w sposób sprzeczny z umową (np. wynajął budynek pod prowadzenie sklepu, a urządził w nim magazyn) i mimo upomnienia dalej to robił, właściciel ma prawo wypowiedzieć umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Jeżeli własne, to lepiej wynająć, ale jeżeli innych firm, to dzierżawa jest zdecydowanie lepsza.

Samo zatytułowanie umowy „dzierżawa" lub „najem" to zdecydowanie za mało. Nie przesądza to jeszcze o rodzaju umowy. By dana umowa była ważna, musi mieć jeszcze określone cechy.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu