Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komercyjne

Rośnie hotel na hotelu

materiały prasowe
Choć ostatnio œredni wskaŸnik przychodu na pokój był najwyższy w Trójmieœcie, to hotele wyrastajš jak grzyby po deszczu nie tylko nad morzem.

W głównych miastach w kraju i w miejscowoœciach turystycznych roœnie liczba hoteli. Tylko w Warszawie planowanych jest ponad 20 nowych obiektów.

- Branża hotelowa w Polsce przeżywa rozkwit i tak może być jeszcze kilka lat. Nasz kraj jest coraz popularniejszym kierunkiem dla zagranicznych turystów, a przy tym zwiększa się również popyt wewnętrzny. Jednoczeœnie roœnie liczba osób odwiedzajšcych Polskę w celach biznesowych - uważa Bartłomiej Zagrodnik, prezes Walter Herz.

Sektor hotelowy notuje bardzo dobre wyniki, zarówno pod względem obłożenia placówek, jak i uzyskiwanych stawek. Według danych firmy STR Global w ubiegłym roku w Polsce przychód na pokój wzrósł o 11 proc., plasujšc się wœród najlepszych wskaŸników w Europie.

I nowi, i starzy

Duże zainteresowanie usługami hotelowymi motywuje inwestorów. - Na rynku widoczna jest ekspansja obecnych w naszym kraju sieci, jak również napływ nowych marek, jak na przykład: Moxy, Radisson Red, Autograph Collection, Vib, czy Raffles Hotels & Resorts - wymieniajš specjaliœci z działu Nieruchomoœci Hotelowych w Walter Herz.

Swoje sieci placówek rozwija Marriott i Hilton, ale także Best Western oraz Grupa Orbis zapowiadajš włšczenie w najbliższym czasie do swojej struktury wielu kolejnych obiektów.

Na rynku roœnie udział œwiatowych marek, m.in. dzięki temu, że do swoich portfolio dołšczajš istniejšce już hotele na zasadzie franczyzy. Analitycy Walter Herz informujš, że zwiększa się także liczba umów najmu, coraz szerzej oferowanych przez międzynarodowych operatorów hotelowych.

- Widoczny jest również trend adaptacji historycznych budynków industrialnych na cele komercyjne, który został zainicjowany w Łodzi, a obecnie kontynuowany jest także w Krakowie, Warszawie, czy Poznaniu. Budowane teraz obiekty hotelowe powstajš również w sšsiedztwie lotnisk i w centrach biznesowych, często wchodzšc w skład wielofunkcyjnych kompleksów - wylicza Bartłomiej Zagrodnik.

Zalew otwarć w stolicy

W Polsce jest obecnie niespełna 2,7 tysišca skategoryzowanych oficjalnie hoteli, w których ponad połowa to placówki trzygwiazdkowe. W ubiegłym roku nasz rynek wzbogacił się o 106 sklasyfikowanych obiektów hotelowych. Najwięcej hoteli powstało w miastach wojewódzkich, w tym w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Najszerzej zakrojone plany rozwoju w najbliższym czasie dotyczš rynku warszawskiego, na którym planowana jest budowa ponad 20 kolejnych obiektów.

Warszawa od lat ma najwyższš, zagranicznš ocenę wiarygodnoœci kredytowej, a według Financial Times jest czwartym w Europie najbardziej przyjaznym miastem dla biznesu. Stšd, jak przyznajš specjaliœci Walter Herz, banki chętnie finansujš stołeczne inwestycje, w skutek czego w cišgu najbliższych dwóch lat na warszawskim rynku planowane jest otwarcie kilkunastu obiektów hotelowych.

Niedługo do eksploatacji ponownie zostanie oddany należšcy do sieci Raffles, prestiżowy Hotel Europejski przy Krakowskim Przedmieœciu, zapowiadany jako najbardziej luksusowy hotel w Polsce. Zaoferuje 103 apartamenty, SPA, sale konferencyjne, luksusowe sklepy, restauracje i biura. Przebudowany zostanie także słynny warszawski Prudential, który przejęła rodzina Likusów i planuje stworzyć w budynku luksusowy hotel.

Nowe obiekty hotelowe planowane sš także przy ulicy Smolnej obok ronda de Gaulle'a i w sšsiedztwie Zamku Królewskiego na Starym Mieœcie w pałacu Branickich przy Miodowej 6, wyliczajš doradcy Walter Herz. Wkrótce zostanie oddany również pięciogwiazdkowy Renaissance przy Lotnisku Chopina, a do portfela sieci (Marriott International) dołšczy także drugi obiekt lotniskowy - hotel Moxy w Pyrzowicach (sieć Marriott International), w których znajdzie się łšcznie 330 pokojów.

Hotel obok biur

W przyszłym roku u zbiegu Twardej i Żelaznej w Warszawie ma zostać oddany hotel sieci Holiday Inn z 254 pokojami. A drugi hotel Holiday Inn z 217 pokojami ma powstać koło Dworca Zachodniego. Przy Tamce 38, naprzeciwko Muzeum Chopina budowany jest z kolei niższej klasy obiekt hotelowy - Motel One.

Hotel Moxy, którzy stanie przy alei Wilanowskiej w pobliżu warszawskiej Galerii Mokotów zaoferuje 200 pokojów, a Moxy Warsaw Praga zapewni nocleg na terenie Konesera na warszawskiej Pradze. Pod koniec przyszłego roku na Mokotowie u zbiegu ulic Suwak i Konstruktorskiej planowane jest również otwarcie trzygwiazdkowego Four Points by Sheraton ze 192 pokojami. A kolejny projekt hotelowy w tej dzielnicy należał będzie do sieci Focus Hotels, która planuje realizację obiektu z 238 pokojami i salš konferencyjnš na 800 osób.

- Innym obiektem, który wejdzie do warszawskiej oferty będzie hotel, który stanie koło Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego Expo XXI na warszawskiej Woli. Hotel 52 zaoferuje 468 pokojów - mówi prezes Walter Herz.

W centrum Warszawy zostanie natomiast otwarty minimalistyczny w stylu hotel Puro, który usytuowany będzie przy ulicy Widok 5/7/9. Grupa Orbis planuje z kolei wybudować ibis Styles Warsaw, w którym znajdzie się 178 pokojów.

I w Krakowie, i w Trójmieœcie

Nowe obiekty hotelowe w Krakowie to w większoœci adaptacje budynków o historycznym charakterze. - W takim właœnie miejscu, niedaleko Wawelu, przy ulicy Stradomskiej zaaranżowany zostanie pierwszy w Polsce hotel ekskluzywnej marki Autograph Collection Hotels, należšcej do Marriott - opowiada Bartłomiej Zagrodnik, prezes Walter Herz.

Powstanie w nim 125 pokoi, SPA i apartamenty. U podnóża Wawelu stanie też szósty w naszym kraju hotel sieci B&B Hotels Polska. Pierwszy w Polsce hotel Radisson Red z 230 pokojami zainicjowany przez Carlson Rezidor wejdzie w skład kompleksu Unity Center usytuowanego w pobliżu ronda Mogilskiego, w którym powstanie także mierzšcy 102,5 metra, najwyższy budynek w Krakowie.

Eksperci Walter Herz przyznajš, że dużym zainteresowaniem inwestorów cieszy się także Trójmiasto i miejscowoœci nadmorskie. W ostatnim sezonie hotele zlokalizowane w tym regionie mogły się pochwalić rekordowymi wynikami.

- A to dzięki temu, że więcej Polaków stawia ostatnio na wypoczynek w kraju i roœnie liczba turystów zagranicznych, przede wszystkim z Niemiec oraz Skandynawii. Dane STR Global mówiš, że w 2016 roku œredni wskaŸnik przychodu na pokój był w Trójmieœcie najwyższy wœród notowanych w największych miastach w Polsce - podkreœlajš analitycy.

Do końca przyszłego roku inwestorzy zamierzajš wprowadzić na trójmiejski rynek hotelowy około 2800 pokojów. Grupa Orbis chce na przykład powiększać swojš sieć w Trójmieœcie w segmencie ekonomicznym. Na Wyspie Spichrzów ruszyły już prace przy realizacji Ibis Budget Gdańsk Posejdon. Eksperci Walter Herz podkreœlajš, że wyspa jest jednym ze szczególnie atrakcyjnych miejsc pod inwestycje komercyjne w Gdańsku.

Wœród największych inwestycji hotelowych, które na niej powstajš specjaliœci wymieniajš czterogwiazdkowy hotel Deo, położony tuż nad Motławš, przy ulicy Stšgiewnej i Chmielnej. Obiekt jest częœciš projektu Deo Plaza Wyspa Spichrzów, który obejmuje także budowę apartamentów mieszkalnych i pod wynajem. W ramach kompleksu Nowa Motława na tym obszarze oddany został niedawno Hotel Number One, który oferuje 172 pokoje. Na Wyspie Spichrzów przy ulicy Stšgiewnej stanšć ma także hotel Puro, wymieniajš przedstawiciele Walter Herz.

Nowe hotele planowane sš również na gdańskiej Starówce. W trzech kamienicach na gdańskim Długim Targu otwarty zostanie trzygwiazdkowy hotel IBB Długi Targ z 90 pokojami i częœciš handlowo-usługowš. W gdańskiej Oliwie przy ulicy Grunwaldzkiej budowany jest zaœ hotel Hampton by Hilton, który będzie miał 100 pokojów. Kolejny obiekt tej marki w Gdańsku - Hampton by Hilton Old Town – oddany zostanie przy ulicy Długiej.

- W Sopocie w połowie roku ruszyć ma czterogwiazdkowy hotel Mera Spa ze 145 pokojami, dwoma restauracjami, centrum konferencyjnym, trzema krytymi basenami i otwartym basenem na dachu. Obiekt będzie funkcjonował pod markš Marriott. Następny hotel Grupa planuje w Gdyni u zbiegu skweru Koœciuszki i mola południowego, gdzie ma powstać kompleks Nowa Marina Gdynia. Plany inwestorów obejmujš też realizację w Sopocie luksusowego hotelu pięciogwiazdkowego Radisson Blu z 220 pokojami, który ma zostać otwarty za dwa lata. - opowiada Bartłomiej Zagrodnik.

W Kaliszu i Olsztynie

Niecodzienna inwestycja powstaje też w Kaliszu. W zabytkowej fabryce fortepianów i pianin będzie hotel Hampton by Hilton Kalisz, który zaoferuje prawie sto pokojów, sale konferencyjne, centrum fitness,basen i SPA. Obiekt hotelowy stanowi częœć centrum hotelowo-biznesowo-kulturalnego Calisia One.

Z kolei Austriacka Grupa Vienna House pod markš andel's by Vienna House buduje hotel w Łodzi. Grupa ma w planach następne projekty. Przedstawiciele firmy mówiš o przygotowaniach do podpisania kontraktu dotyczšcego hotelu w Warszawie.

W Poznaniu nowy, trzygwiazdkowy Focus Hotel zaoferuje 94 pokoje, w tym pokoje w standardzie premium z widokiem na panoramę miasta, a także zaplecze konferencyjne, gastronomiczne i rekreacyjne. Otwarcie obiektu zaplanowane zostało w pierwszej połowie przyszłego roku. Jak wspominajš przedstawiciele Walter Herz, to już czwarta decyzja polskiej sieci Focus Hotels dotyczšca dzierżawy w tym roku. Jak dotšd FH informował o podobnych umowach zwišzanych z obiektami w Sopocie, Warszawie i Bydgoszczy.

- Hotel marki Hampton by Hilton powstaje też w Olsztynie, jako jeden z pięciu projektów realizowanych obecnie przez sieć hoteli Hilton w Polsce. W olsztyńskim hotelu, zlokalizowanym u zbiegu ulic Głowackiego i Piłsudskiego, znajdzie się 105 pokojów - wyliczajš agenci Walter Herz.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL