Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komercyjne

Polimex-Mostostal powoli kompletuje portfel zamówień na kolejne lata

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Minšł czas wielkich kontraktów – przychody będš oparte na œrednich i mniejszych zleceniach. Kluczowa jest rentownoœć.

– Polimex-Mostostal ma kompetencje i musi je wykorzystać, wchodzšc na rynek œrednich i mniejszych kontraktów. Otoczenie się zmienia i trzeba się pogodzić z tym, że tak wielkich inwestycji jak budowa nowych bloków energetycznych w Opolu czy Ostrołęce już nie będzie – podkreœlił Krzysztof Figat, który w fotelu prezesa Polimeksu-Mostostalu zasiada od 11 maja. Menedżer przeszedł do budowlanej firmy z pozycji szefa Enea Wytwarzanie. Grupa Enea to jeden z czterech państwowych koncernów, które w zeszłym roku wzięły udział w emisji stabilizujšcej kondycję finansowš. – Siłš rzeczy budownictwo energetyczne pozostanie ważnym obszarem naszej działalnoœci, ale koncentrujemy się na dywersyfikacji. Duży potencjał widzimy w segmencie ropy, gazu i chemii – powiedział Figat.

Realizacja kontraktu w Opolu zmierza ku końcowi, co ma przełożenie na spadek przychodów i wartoœci portfela zamówień. Na koniec marca wartoœć portfela sięgała 1,7 mld zł, z czego 0,7 mld zł przypadało na projekty strategiczne. Rok wczeœniej było to odpowiednio 2,7 mld i 1,8 mld zł.

– Budżet na ten rok mamy zabezpieczony, skupiamy się na budowie portfela na lata 2019 i 2020. Skupiamy się na œrednich i mniejszych zleceniach, te strategiczne – jeœli się trafiš – będš dodatkowš wartoœciš – powiedział Przemysław Janiszewski, wiceprezes ds. operacyjnych.

– Widać, że spółki składajš coraz wyższe oferty cenowe, zdarza się też że nikt nie przystępuje do przetargów. W zakresie ofertowania trzeba dziœ podejmować mšdre decyzje, kluczowe jest selektywne podejœcie i dobra kalkulacja – powiedział Janiszewski. – Dużš zaletš jest to, że mamy własne zaplecze wykonawcze, to prawie 800 pracowników często z bardzo długim stażem – zaznaczył.

W I kwartale przychody grupy skurczyły się o 36 proc., do 348 mln zł.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL