Biuro sterowane telefonem

Dlaczego tzw. konstruktywne podsłuchiwanie jest w firmie potrzebne? Jakie nowinki technologiczne są niezbędne w nowoczesnym biurze?

Aktualizacja: 11.05.2017 17:10 Publikacja: 11.05.2017 17:00

Foto: materiały prasowe

Czy da się stworzyć biuro, które jednocześnie wspiera kreatywną wymianę wiedzy, ale też umożliwia pracę w skupieniu?

Komentuje Maciej Markowski, partner, dyrektor Workplace Strategy na Europę Środkowo-Wschodnią w dziale Globalnej Obsługi Najemców, Cushman & Wakefield:

- W ostatnich latach funkcja biura zmieniła się znacząco. Dawniej było to miejsce, które zapewniało nam dostęp do najnowszych technologii, sprzętu, materiałów oraz danych. Dziś jest to o wiele mniej istotne, ponieważ nasz laptop pozwala nam pracować zdalnie, a bazy danych czy archiwum mogą być cyfrowe.

Głównym powodem, dla którego warto dziś przyjść do biura, jest współpraca z innymi osobami. Nic nie pozwala nam tak skutecznie budować zaufania i poczucia wspólnoty, jak przebywanie z innymi ludźmi. Nawet najlepsza platforma e-learningowa i system szkoleń nie zastąpią nauki od innych czy spontanicznej wymiany wiedzy, tzw. konstruktywnego podsłuchiwania. Dlatego główne wyzwanie, przed którym stoją obecnie projektanci, to odpowiedź na pytanie, jak stworzyć biuro, które jednocześnie wspiera kreatywną wymianę wiedzy i umożliwia pracę w skupieniu?

Z naszych badań wynika, że głównymi problemami we współczesnych biurach są: akustyka, trudności z koncentracją, dostęp do dziennego światła i jakość systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Dlatego tak ważne powinno być zagwarantowanie odpowiedniej przestrzeni wsparcia - czyli pomieszczeń do cichej pracy, poufnych rozmów telefonicznych, szybkich spotkań jeden na jeden i wszelkiego rodzaju spotkań ad hoc.

Dobrze urządzona strefa socjalna z kawą i miejscami do siedzenia może wpłynąć niezwykle pozytywnie na wymianę wiedzy w firmie, a w rezultacie na wyższą produktywność i pomysłowość.

Skuteczni zarządzający i menedżerowie muszą pozwolić pracownikom na interakcję. W ten sposób biuro przestanie być kosztem, a stanie się narzędziem wspierającym produktywność. Coraz częściej na zachodzie Europy, w Australii, a powoli także i w USA biura rewolucjonizuje internet rzeczy. Dzięki sensorom budynki stają się wydajniejsze, a środowisko pracy bardziej ergonomiczne.

W Polsce już działają firmy oferujące takie rozwiązania, np. iNotify wyposaża pracowników w tokeny umożliwiające analizę wykorzystania przestrzeni w biurze oraz komunikacji pomiędzy zespołami. Dane te pozwalają architektom i firmom zajmującym się tworzeniem przestrzeni biurowych na przygotowanie spersonalizowanych rozwiązań.

Natomiast SpaceOS zmienia smartfony pracowników w piloty do biura, umożliwiające - wyłącznie przy użyciu jednej aplikacji - płynną rezerwację sal, zamówienie posiłku, zapłacenie za kawę, znajdowanie osób w firmie, kontrolę dostępu i zgłaszanie usterek do administracji budynku.

- więcej o nowoczesnych siedzibach dla firm w piątkowych "Nieruchomościach"

Czy da się stworzyć biuro, które jednocześnie wspiera kreatywną wymianę wiedzy, ale też umożliwia pracę w skupieniu?

Komentuje Maciej Markowski, partner, dyrektor Workplace Strategy na Europę Środkowo-Wschodnią w dziale Globalnej Obsługi Najemców, Cushman & Wakefield:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu