Trwa wyścig na nowoczesne wnętrza

aktualizacja: 21.04.2017, 09:31
Wnętrza biur w siedzibie PwC.
Wnętrza biur w siedzibie PwC.
Foto: materiały prasowe

W stolicy trwa prawdziwy wyścig na nowoczesne wieże biurowe.

REDAKCJA POLECA
12.05.2017
Nie tylko wesele w zabytkowym pałacu
21.04.2017
W jaki segment rynku wierzą dziś inwestorzy?
21.04.2017
Wyspa nie miała szczęścia do inwestorów
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Maciej Kiepal, ekspert firmy Armstrong:

Ale i hotele, i centra handlowe starają się zaskakiwać coraz bardziej innowacyjnym podejściem do architektury, wnętrz i funkcjonowania budynku.

Coraz silniej rozwija się też segment remontów, modernizacji i rewitalizacji istniejących już budynków. I dotyczy to nie tylko obiektów zabytkowych, ale także tych wybudowanych w latach 70. czy 80., a nawet biurowców sprzed dwóch dekad.

Przykłady można długo wymieniać. Gruntowną, całościową lub częściową modernizację przechodzą lub już przeszły znane stołeczne budynki, m.in. biurowiec Ethos na placu Trzech Krzyży, Warsaw Financial Center, Spectrum Tower, Cybernetyki Office, IBC przy rondzie Jazdy Polskiej, Sienna Center czy gdański Allcon Park.

Kilka lat temu wśród obiektów, do których dostarczaliśmy sufity, budynki modernizowane zdarzały się rzadko. Dziś rewitalizowane projekty stanowią 40 procent realizacji w Warszawie. Najnowsze przykłady? Gruntowną modernizację przechodzi część biur w Prosta Office Center – budynku oddanym do użytku w 2006 roku przez Ghelamco, czyli zaledwie dziesięcioletnim.

To naturalny rozwój rynku powierzchni komercyjnych. Podobnie od lat dzieje się w krajach zachodnich, gdzie inwestycje biurowe, hotelowe czy handlowe nie powstają już tak masowo jak w Polsce.

Przedstawiciele firm zarządzających najmem podkreślają w swoich komentarzach, że niespotykana do tej pory liczba obiektów w Polsce będzie miała 20 lat. Konieczność modernizowania obiektów związana jest bezpośrednio z walką o pozyskanie i utrzymanie najemców. Obiekty starsze, by nie wypaść z rynku, muszą się modernizować i unowocześniać.

Jednym z istotnych elementów rewitalizacji jest także aspekt ekologiczny. Istniejące budynki starają się nie tylko być postrzegane jako zrównoważone, ale też tak funkcjonować, gdyż oznacza to niższe koszty funkcjonowania i lepszy wizerunek na rynku.

Na fali takiego podejścia do rewitalizacji coraz większe zainteresowanie budzi program recyklingu sufitów. Od początku jego istnienia w kilku krajach Europy, jak również w Polsce, udało się odzyskać i poddać ponownemu przetworzeniu 15 mln mkw. sufitów. Oznacza to, że tyle odpadów budowlanych z remontowanych budynków nie trafiło na składowiska.

Jak duża jest skala problemu? Rocznie na rynku w Polsce montowanych jest ok. 4,5 mln. mkw. sufitów podwieszanych. Po około siedmiu latach konieczna jest ich wymiana. Program recyklingu powoduje, że inwestor czy najemca nie musi się martwić o wywóz starych sufitów.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE