Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komercyjne

Trwa wyścig na nowoczesne wnętrza

Wnętrza biur w siedzibie PwC.
materiały prasowe
W stolicy trwa prawdziwy wyœcig na nowoczesne wieże biurowe.

Maciej Kiepal, ekspert firmy Armstrong:

Ale i hotele, i centra handlowe starajš się zaskakiwać coraz bardziej innowacyjnym podejœciem do architektury, wnętrz i funkcjonowania budynku.

Coraz silniej rozwija się też segment remontów, modernizacji i rewitalizacji istniejšcych już budynków. I dotyczy to nie tylko obiektów zabytkowych, ale także tych wybudowanych w latach 70. czy 80., a nawet biurowców sprzed dwóch dekad.

Przykłady można długo wymieniać. Gruntownš, całoœciowš lub częœciowš modernizację przechodzš lub już przeszły znane stołeczne budynki, m.in. biurowiec Ethos na placu Trzech Krzyży, Warsaw Financial Center, Spectrum Tower, Cybernetyki Office, IBC przy rondzie Jazdy Polskiej, Sienna Center czy gdański Allcon Park.

Kilka lat temu wœród obiektów, do których dostarczaliœmy sufity, budynki modernizowane zdarzały się rzadko. Dziœ rewitalizowane projekty stanowiš 40 procent realizacji w Warszawie. Najnowsze przykłady? Gruntownš modernizację przechodzi częœć biur w Prosta Office Center – budynku oddanym do użytku w 2006 roku przez Ghelamco, czyli zaledwie dziesięcioletnim.

To naturalny rozwój rynku powierzchni komercyjnych. Podobnie od lat dzieje się w krajach zachodnich, gdzie inwestycje biurowe, hotelowe czy handlowe nie powstajš już tak masowo jak w Polsce.

Przedstawiciele firm zarzšdzajšcych najmem podkreœlajš w swoich komentarzach, że niespotykana do tej pory liczba obiektów w Polsce będzie miała 20 lat. Koniecznoœć modernizowania obiektów zwišzana jest bezpoœrednio z walkš o pozyskanie i utrzymanie najemców. Obiekty starsze, by nie wypaœć z rynku, muszš się modernizować i unowoczeœniać.

Jednym z istotnych elementów rewitalizacji jest także aspekt ekologiczny. Istniejšce budynki starajš się nie tylko być postrzegane jako zrównoważone, ale też tak funkcjonować, gdyż oznacza to niższe koszty funkcjonowania i lepszy wizerunek na rynku.

Na fali takiego podejœcia do rewitalizacji coraz większe zainteresowanie budzi program recyklingu sufitów. Od poczštku jego istnienia w kilku krajach Europy, jak również w Polsce, udało się odzyskać i poddać ponownemu przetworzeniu 15 mln mkw. sufitów. Oznacza to, że tyle odpadów budowlanych z remontowanych budynków nie trafiło na składowiska.

Jak duża jest skala problemu? Rocznie na rynku w Polsce montowanych jest ok. 4,5 mln. mkw. sufitów podwieszanych. Po około siedmiu latach konieczna jest ich wymiana. Program recyklingu powoduje, że inwestor czy najemca nie musi się martwić o wywóz starych sufitów.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL