Warszawska Praga dla zagranicznych korporacji

Dla firm, które nie chcą być tam, gdzie wszyscy, Praga może być bardzo atrakcyjna.

Aktualizacja: 25.03.2017 09:15 Publikacja: 25.03.2017 08:59

Łukasz Jędrychowski, ekspert Nuvalu Polska

Łukasz Jędrychowski, ekspert Nuvalu Polska

Foto: materiały prasowe

O rynku biur mówi Łukasz Jędrychowski, ekspert Nuvalu Polska:

- Nie każda firma odnajdzie się w wielopiętrowym budynku lub nowoczesnej wysokiej wieży ze szkła i stali w okolicy zdominowanej przez wiele podobnych projektów. Są najemcy, którzy poszukują przestrzeni o odmiennym charakterze, będącej dodatkowym źródłem inspiracji dla rozwoju biznesu.

Interesującą alternatywą biurową dla innowacyjnych firm staje się warszawska Praga. Od dłuższego czasu dyskusja o lokalizacji biura w Warszawie toczy się wokół tego, czy lepiej wybrać Służewiec Przemysłowy czy konkurencyjną Wolę. Okolice te skupiają najwięcej inwestycji, stając się najbardziej rozpoznawalnymi centrami biznesu w stolicy.

Coraz częściej jednak najemcy szukają alternatywnych projektów, które pozwolą im wyłamać się z tego głównego nurtu. Tu wyraźnie zaczyna wyróżniać się Praga, która przechodzi dynamiczny rozkwit i aspiruje do miana najbardziej kreatywnej dzielnicy Warszawy. Już teraz budzi rosnące zainteresowanie inwestorów i deweloperów.

Na obszarze administracyjnych granic dzielnic Praga-Północ i Praga- Południe jest dostępnych ponad 160 tys. mkw. powierzchni biurowej, a prawie 40 tys. mkw. zostanie oddanych do użytku w najbliższym czasie. Jeżeli uda się skutecznie rozwiązywać kwestie własnościowe poszczególnych działek, trend wzrostowy będzie się utrzymywał. Argumentów jest co najmniej kilka. Prawobrzeżna część Warszawy nie uniknęła zniszczeń wojennych, ale ich skala była nieporównywalnie mniejsza niż w innych dzielnicach miasta.

Na Pradze nadal można odnaleźć całe kwartały ulic, ponadstuletnie domy i obiekty poprzemysłowe oraz historyczne, unikatowe układy urbanistyczne. Przykładem może być dawna Warszawska Fabryka Wódek przy ul. Ząbkowskiej, gdzie trwa rewitalizacja. Tutaj powstaje wielofunkcyjny Koneser, który zaoferuje kilkadziesiąt tys. mkw. powierzchni biurowej.

W Koneserze znajdą się także m.in. apartamenty i strefa handlowo-usługowa oraz Muzeum Polskiej Wódki. Takie obiekty są często poszukiwane przez firmy innowacyjne, kreatywne lub z sektora nowych technologii. Wsparcie finansowe i inwestycje, zarówno publiczne jak i prywatne, pozwalają na powrót do korzeni i intensywny rozwój kultury. Koncerty, spotkania poetyckie, pokazy artystyczne i wystawy odbywają się m.in. podczas letnich festiwali „Otwarta Ząbkowska" czy w ramach działalności Soho Factory.

Praga kusi także wyjątkową ofertą kulinarną najlepszych restauratorów. Już teraz klienci mogą wybierać z całej gamy lokali, dostosowanych do różnych możliwości finansowych i gustów. To wszystko bardzo pozytywnie wpływa na odbiór tego rejonu miasta także poza granicami Polski.

W styczniu 2017 roku portal podróżniczy Travel Supermarket umieścił jedną z prawobrzeżnych dzielnic, Pragę-Północ, na czwartym miejscu w rankingu europejskich dzielnic wartych odwiedzenia. Paradoksalnie – chociaż Praga nie kojarzy się z „białymi kołnierzykami" – takie fakty mogą stanowić dodatkowy argument dla międzynarodowych korporacji, poszukujących miejsca na siedzibę w kreatywnym środowisku pracy dla millenialsów.

Przyszli najemcy zawsze zastanawiają się, czy dotarcie do biura będzie łatwe dla pracowników. Praga ma tu wiele do zaoferowania. Są tu stacje linii metra M2 (planowana rozbudowa w kierunku Targówek i Bródno) oraz dwa dworce kolejowe (Warszawa Wileńska oraz Warszawa Wschodnia), z pociągami podmiejskimi i docierającymi na lotnisk Chopina i Modlin.

Doskonale rozwinięta jest komunikacja tramwajowa i autobusowa. Przez teren Starej Pragi przebiega 50 proc. wszystkich warszawskich linii tramwajowych oraz 20 proc. linii autobusowych. Praga-Północ razem z Targówkiem i Pragą-Południe współtworzy tzw. obszar priorytetowy.

Ma on szczególne miejsce w Zintegrowanym Programie Rewitalizacji Warszawy do roku 2022. W latach 2014-2020, na rozwój obszaru priorytetowego przeznaczono aż 1,4 mld zł. Pieniądze są inwestowane m. in. w renowację budynków, poprawę jakości przestrzeni wspólnej (tereny zielone, place zabaw), poszerzenie oferty kulturalnej, aktywizację gospodarczą.

Realizowane od wielu lat inwestycje publiczne powodują, że w prawobrzeżnej części miasta można odnaleźć obiekty, które są lub wkrótce będą wizytówką Warszawy. Wystarczy wymienić PGE Narodowy, nową siedzibę Orkiestry Sinfonia Varsovia czy inkubator start-upów sektora kreatywnego, czyli Centrum Kreatywności Targowa 56.

Dzięki nim wzrasta prestiż Pragi również w środowisku biznesowym. Warto też zwrócić uwagę na rozwój sektora handlu i usług, co ma niebagatelne znaczenie dla przyszłych pracowników. I, co nie najmniej istotne – najemcy powierzchni na Pradze będą mieli w najbliższym otoczeniu budynki o walorach historycznych, tereny zielone lub zmieniające się osiedla, a nie wielkie parki biurowe. Dla firm, które nie chcą być „tam, gdzie wszyscy", Praga może być bardzo atrakcyjna.

O rynku biur mówi Łukasz Jędrychowski, ekspert Nuvalu Polska:

- Nie każda firma odnajdzie się w wielopiętrowym budynku lub nowoczesnej wysokiej wieży ze szkła i stali w okolicy zdominowanej przez wiele podobnych projektów. Są najemcy, którzy poszukują przestrzeni o odmiennym charakterze, będącej dodatkowym źródłem inspiracji dla rozwoju biznesu.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu