Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komercyjne

Na budowie pilnie zatrudnię

Inżynierowie i wykwalifikowani pracownicy fizyczni - ich brakuje na budowie.
Bloomberg
Kogo szukajš wykonawcy i deweloperzy? Ile sš w stanie zapłacić pracownikom na danym stanowisku?

Komentuje Marek Strojkowski, ekspert ManpowerGroup:

- Niezmiennie od kilku kolejnych lat grupš zawodowš, której przedstawicieli znaleŸć jest najtrudniej sš wykwalifikowani pracownicy fizyczni - np. operatorzy wózków widłowych. Na drugim miejscu znaleŸli się kierowcy, a zaraz za nimi inżynierowie, którzy zamykajš pierwszš trójkę.

Zestawienie pokazuje też, że nie w każdej sytuacji kompetencje sš najważniejszym czynnikiem poszukiwań. Liczy się również zaangażowanie i chęć do pracy, czego dowodem jest bardzo duże zapotrzebowanie na niewykwalifikowanych pracowników fizycznych.

Co drugi pracownik budowlany otrzymuje pensję od 2,2 tys. do 3,3 tys. zł. Wynagrodzenia sš uzależnione od bardzo wielu czynników: stanowisko, doœwiadczenie, uprawnienia oraz region kraju. Kandydaci mogš liczyć na ciekawsze wynagrodzenia w regionach o dużym natężeniu miejsc prac - na południu i południowym-zachodzie kraju.

Wynagrodzenia dla inżynierów czy na stanowiskach kierowniczych zależš od zakresu obowišzków, doœwiadczenia odpowiedzialnoœci. Najlepsi kandydaci mogš liczyć na ciekawe oferty zatrudnienia. Pensja wynosi od 4-5 tys. zł na start, do kilkunastu tys. zł dla. kierownika budowy czy kontraktu.

Rekrutacja na najwyższe stanowiska w przedsiębiorstwach jest bardzo indywidualnš kwestiš i wymaga niejednokrotnie pewnego rodzaju doradztwa dla przedsiębiorstw.

W sytuacji, w której coraz trudniej o pracowników, na znaczeniu zyskiwać będš programy employer brandingowe, czyli działania majšce na celu budowanie wizerunku firmy postrzeganej jako atrakcyjne miejsce pracy. Pomocne będš też doœwiadczone firmy doradztwa personalnego poszukujšce metodš executive search. To metoda rekrutacji kandydatów na najwyższe stanowiska kierownicze oraz stanowiska specjalistyczne wymagajšce rzadkich kwalifikacji, przeprowadzana przy pomocy poszukiwań bezpoœrednich.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL