Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Komercyjne

Na budowie pilnie zatrudnię

Inżynierowie i wykwalifikowani pracownicy fizyczni - ich brakuje na budowie.
Bloomberg
Kogo szukają wykonawcy i deweloperzy? Ile są w stanie zapłacić pracownikom na danym stanowisku?

Komentuje Marek Strojkowski, ekspert ManpowerGroup:

- Niezmiennie od kilku kolejnych lat grupą zawodową, której przedstawicieli znaleźć jest najtrudniej są wykwalifikowani pracownicy fizyczni - np. operatorzy wózków widłowych. Na drugim miejscu znaleźli się kierowcy, a zaraz za nimi inżynierowie, którzy zamykają pierwszą trójkę.

Zestawienie pokazuje też, że nie w każdej sytuacji kompetencje są najważniejszym czynnikiem poszukiwań. Liczy się również zaangażowanie i chęć do pracy, czego dowodem jest bardzo duże zapotrzebowanie na niewykwalifikowanych pracowników fizycznych.

Co drugi pracownik budowlany otrzymuje pensję od 2,2 tys. do 3,3 tys. zł. Wynagrodzenia są uzależnione od bardzo wielu czynników: stanowisko, doświadczenie, uprawnienia oraz region kraju. Kandydaci mogą liczyć na ciekawsze wynagrodzenia w regionach o dużym natężeniu miejsc prac - na południu i południowym-zachodzie kraju.

Wynagrodzenia dla inżynierów czy na stanowiskach kierowniczych zależą od zakresu obowiązków, doświadczenia odpowiedzialności. Najlepsi kandydaci mogą liczyć na ciekawe oferty zatrudnienia. Pensja wynosi od 4-5 tys. zł na start, do kilkunastu tys. zł dla. kierownika budowy czy kontraktu.

Rekrutacja na najwyższe stanowiska w przedsiębiorstwach jest bardzo indywidualną kwestią i wymaga niejednokrotnie pewnego rodzaju doradztwa dla przedsiębiorstw.

W sytuacji, w której coraz trudniej o pracowników, na znaczeniu zyskiwać będą programy employer brandingowe, czyli działania mające na celu budowanie wizerunku firmy postrzeganej jako atrakcyjne miejsce pracy. Pomocne będą też doświadczone firmy doradztwa personalnego poszukujące metodą executive search. To metoda rekrutacji kandydatów na najwyższe stanowiska kierownicze oraz stanowiska specjalistyczne wymagające rzadkich kwalifikacji, przeprowadzana przy pomocy poszukiwań bezpośrednich.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL