Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komercyjne

Biznes potrzebuje spokoju

rp.pl
Jaki jest najbardziej popularny kraj wœród inwestorów nieruchomoœciowych? W jakim mieœcie najchętniej ulokowaliby kapitał?

Niestety, nie jest to Warszawa ani inne polskie miasto. Z badania intencji inwestorów w sektorze nieruchomoœci – CBRE Investor Intentions Survey – wynika, że Niemcy sš najbardziej popularnym krajem w Europie, i to już drugi rok z rzędu. Natomiast Berlin odnotował największy wzrost w tym badaniu, awansujšc z czwartego miejsca na drugie.

Tymczasem Warszawa znalazła się na szóstym miejscu wœród najbardziej pożšdanych przez inwestorów miast. Szkoda też, że Polska spadała w rankingu na siódme miejsce. Jak mówił jeden z PR-owców, warto może pominšć „ten szczegół", bo podobno mówić o rynku trzeba albo dobrze, albo wcale, by nie wywoływać wilka z lasu. Ale chyba nie w tym przypadku.

Raczej warto się zastanowić, dlaczego wyniki badania CBRE sš mniej optymistyczne dla Polski niż rok temu. Autorzy raportu twierdzš, że to „efekt zawirowań i niepewnoœci w zakresie przepisów prawnych, które mogš mieć skutki gospodarcze". Piszemy o tym dziœ w „Nieruchomoœciach". Ponownie przypominamy, że brak stabilnych, jednolitych stanowisk fiskusa pozwala przejmować naszym sšsiadom pienišdze, które mogłyby zostać ulokowane w Polsce. Ale nie zostanš, jeœli ryzyko niepewnoœci podatkowej będzie kršżyło na rynku.

Można oczywiœcie się pocieszać, że sama Warszawa – jako miasto interesujšce inwestorów – cišgle ma dobre notowania. Może bowiem pochwalić się na przykład atrakcyjnymi stopami zwrotu, które w przypadku biur wynoszš 5,5 proc. Do tego najemców tu nie brakuje, PKB jest zadowalajšce, projektów przybywa, finansowanie nie jest drogie – podkreœlajš ankietowani.

To wszystko ważne. Ale dobry biznes potrzebuje spokoju. Oby za rok pozycja naszego kraju w kolejnym badaniu inwestorów znowu nie była gorsza.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL