Europejski rynek coraz bardziej atrakcyjny

234 mld euro wydano na europejskim rynku nieruchomości w 2017 roku. To o 7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Publikacja: 14.03.2018 10:48

Europejski rynek coraz bardziej atrakcyjny

Foto: materiały prasowe

Największy wzrost - o 74 proc. - wartości transakcji odnotowano w Austrii - wynika z najnowszego raportu „European Investment Briefing" opracowanego przez międzynarodową firmę doradczą Savills. - W Rumunii obroty na rynku nieruchomości komercyjnych wzrosły o 54 proc., w Holandii - o 46 proc., a w Danii o 32 proc. Wartość transakcji w Polsce wzrosła do rekordowego poziomu ponad 5 mld euro. Najwięcej pieniędzy inwestorzy ulokowali w nieruchomościach handlowych.

Jak podają analitycy Savillsa, udział zagranicznego kapitału w transakcjach inwestycyjnych w 2017 roku wyniósł ponad 50 proc., podczas gdy w 2016 roku było to 44 proc. Najbardziej aktywnymi graczami wśród inwestorów zagranicznych były podmioty azjatyckie. - Pomijając Wielką Brytanię, najwięcej kapitału w Europie kontynentalnej zainwestowali inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych - mówią eksperci Savillsa. - Przy 9-proc. udziale w rynku ich celem były głównie pojedyncze, najbardziej atrakcyjne nieruchomości charakteryzujące się niższymi stopami kapitalizacji. Z kolei inwestorzy krajowi najbardziej interesowali się aktywami w mniejszych miastach zapewniającymi wysokie zyski i perspektywę kompresji stóp kapitalizacji.

- W 2018 roku kapitał zagraniczny nadal będzie koncentrował się na obiektach o dużej wartości. Przewidujemy, że coraz więcej inwestorów azjatyckich aktywnych w Londynie będzie rywalizowało o aktywa w Europie kontynentalnej. Z kolei inwestorzy oportunistyczni będą coraz chętniej lokować kapitał w mniejszych miastach i lokalizacjach na obrzeżach głównych rynków, co przełoży się na wzrost cen i spadek stóp kapitalizacji. Przewidujemy znaczny wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych w miastach takich jak Manchester, Rotterdam i Dusseldorf oraz na obrzeżach rynków biurowych we Frankfurcie i w Pradze - komentuje Marcus Lemli, dyrektor działu inwestycyjnego na Europę w Savills.

Z danych firmy Savills wynika, że pomimo wysokich cen i spadku stóp kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych do rekordowo niskiego poziomu wynoszącego 3,9 proc. (przy średniej pięcioletniej wynoszącej 4,6 proc.), ta klasa aktywów cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów w Europie.

Udział sektora biurowego w transakcjach inwestycyjnych w 2016 roku wyniósł 46 proc.. Jednak inwestorzy z segmentu value-add, czyli zainteresowanych podnoszeniem wartości nieruchomości, koncentrowali się na sektorze nieruchomości magazynowych, który odnotował najwyższy wzrost popytu inwestycyjnego w ostatnich 12 miesiącach.

W 2017 roku wartość transakcji inwestycyjnych w tym sektorze wyniosła 65,9 mld euro i stanowiła 15 proc. łącznego wolumenu obrotów w Europie, co oznacza wzrost o 23 proc. w ujęciu rocznym. W poprzednich latach udział nieruchomości magazynowych w wolumenie transakcji inwestycyjnych był niższy: 11 proc. w 2016 roku i 9 proc. w 2015 roku.

Dla porównania, w sektorze biurowym wzrost wyniósł zaledwie 3 proc. rok do roku. Ubiegłorocznymi liderami wzrostów na rynku nieruchomości magazynowych były Belgia (240 proc.), Niemcy (75 proc.), Norwegia (74 proc.) i Włochy (70 proc.) – w tych krajach poziomy transakcji inwestycyjnych znacząco przekroczyły średnią wieloletnią.

- W Polsce silny popyt ze strony inwestorów oraz ograniczona podaż aktywów, zwłaszcza w segmencie prime, przy jednocześnie dużej ilości dostępnego, a także napływu nowego, kapitału to główne czynniki, które powodują presję na stopy zwrotu dla najlepszych nieruchomości – spadły one już do najniższego poziomu w historii. Rok 2018 na polskim rynku może być rekordowy, zważywszy że wartość transakcji finalizowanych i będących na zaawansowanym etapie negocjacji przekracza już 3 mld euro - mówi Marek Paczuski, zastępca dyrektora działu doradztwa inwestycyjnego Savills w Polsce.

- Prognozy dla Europy na rok 2018 napawają optymizmem. Łagodna polityka pieniężna, poprawa sytuacji na rynkach pracy i coraz lepsze nastroje konsumentów to fundamenty dalszego wzrostu na Starym Kontynencie. Zbliżamy się do ostatniej fazy obecnego cyklu - komentuje Alice Marwick, analityk z działu badań na Europię w Savills. - Z tego względu inwestujący w nieruchomości obecnie koncentrują się w większym stopniu na czynnikach strukturalnych niż cyklicznych decydujących o podstawowych parametrach i trwałości źródeł przychodów w dłuższej perspektywie, na czym zyska sektor logistyczny, mieszkaniowy i alternatywny. Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości pozostaną na rekordowo niskim poziomie wobec utrzymujących się niskich stóp procentowych, coraz większego zaangażowania podmiotów instytucjonalnych w nieruchomości i napływu kapitału z Azji.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu