Najwyższe budynki w Warszawie

Najwyższy budynek biurowy w stolicy stanie przy Dworcu Centralnym. Ma mieć 53 piętra. Ale i na Woli ma wyrosnąć kilka ponad 100-metrowych wież.

Aktualizacja: 26.01.2017 10:07 Publikacja: 25.01.2017 14:31

Foto: Materiały prasowe

Budynki, którymi obrasta centrum Warszawy, projektowane są przez najlepszych, światowych architektów. Jak będą wyglądać, gdzie powstaną?

Opowiada Tomasz Sadłocha, członek zarządu spółki Ochnik Development:

- Spektakularne projekty biurowe i wysokiej klasy inwestycje mieszkaniowe powstające w centralnej części Warszawy, składają się na coraz bardziej atrakcyjny obraz miasta.

Warszawski rynek biurowy rośnie w niespotykanym dotąd tempie, przyciągając nowych inwestorów. Z zasobami przekraczającymi 5 mln mkw. powierzchni dorównuje już niektórym zachodnioeuropejskim stolicom. Dużą aktywnością wykazują się również deweloperzy operujący w segmencie mieszkaniowym, którzy w centrum realizują nie mniej ciekawe projekty niż te komercyjne.

Las wież

W 2016 roku w Warszawie do użytku oddane zostały dwie wieże biurowe. Jedna, 155-metrowa - Q22 - wyrosła u zbiegu Grzybowskiej i alei Jana Pawła II. Została zaprojektowana przez pracownię Kuryłowicz & Associates przy współpracy z Buro Happold. Druga, mierząca 220 metrów, powstała w kompleksie Warsaw Spire przy rondzie Daszyńskiego. W tym rejonie powstaje obecnie kilka wielkich inwestycji, które za parę lat całkowicie zmienią charakter tej części miasta.

Wysokościowiec mierzący 130-metrów powstanie w narożniku ulicy Okopowej i Towarowej w ramach projektu Spark, którego budowa trwa od połowy ubiegłego roku. Podobnej wielkości wieże powstaną też w realizowanej przy rondzie Daszyńskiego inwestycji Warsaw HUB. W fazie planowania jest natomiast 195-metrowy drapacz chmur Skyliner, który ma stanąć u zbiegu Towarowej i Prostej.

W planach jest także budowa dwóch ponad 100-metrowych budynków biurowych w pobliżu ronda ONZ, przy Łuckiej i Prostej. W miejscu dzisiejszego budynku Ilmetu, zlokalizowanego bezpośrednio przy rondzie ONZ, stanie zaś wieża Warsaw One, której wysokość będzie porównywalna do 190-metrowego biurowca Rondo 1, położonego po przeciwnej stronie alei Jana Pawła II.

Niektóre z budynków są jeszcze w planach, inne niedługo zaczną wychodzić z ziemi, ale kiedy za kilka lat las wież zgęstnieje, zupełnie zmieni się perspektywa warszawskiego city.

Wieża wież

Najwyższy budynek w Warszawie - Varso Tower - usytuowany będzie w sąsiedztwie Dworca Centralnego, u zbiegu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II. 53-piętrowy wieżowiec o eleganckiej szklanej elewacji, zwieńczy 80-metrowa iglica.

Najwyższy obiekt w Polsce pomieści przede wszystkim biura, a jego szczególną atrakcją będzie taras widokowy położony na wysokości 230 metrów (dwukrotnie wyżej niż ten znajdujący się w Pałacu Kultury i Nauki).

Niższe budynki Varso stworzą nową, śródmiejską pierzeję wzdłuż ulicy Chmielnej. Dwa budynki biurowe wyrosną kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji, a na ich dachach powstaną zielone tarasy.

Budowa inwestycji już wystartowała, a zakończyć się ma w 2020 roku. Projekt Varso Tower powstał w renomowanej londyńskiej pracowni Foster + Partners we współpracy z polskimi architektami.

Na decyzje miasta czeka natomiast 170 metrowa Roma Tower, która ma stanąć w pobliżu, w rogu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej.

W kwadracie ulic Prosta - Wronia - Łucka - Towarowa w zeszłym roku rozpoczęła się zaś budowa inwestycji Generation Park. Na ten ciekawie rozwiązany architektonicznie projekt złożą się trzy budynki o różnorodnych bryłach.

Budynki, którymi obrasta centrum Warszawy, projektowane są przez najlepszych, światowych architektów. Jak będą wyglądać, gdzie powstaną?

Opowiada Tomasz Sadłocha, członek zarządu spółki Ochnik Development:

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu