Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komercyjne

W 10 kamienicach w sercu Gdańska powstanie hotel

Kamienice na Długim Targu w Gdańsku
materiały partnera
Po trzech nieudanych próbach dziesięć kamienic naprzeciw fontanny Neptuna i Dworu Artusa na gdańskim Długim Targu zostało wreszcie sprzedanych. Nowy właœciciel przerobi je na hotel

Agencja Rozwoju Pomorza (ARP) będšca właœcicielem tej nieruchomoœci sprzedała jš spółce Hotelsberg za 48,8 miliona złotych. Nabywca kamienic zamierza urzšdzić w ich wnętrzu luksusowy hotel. Prowadzone będš rozmowy z największymi sieciami hotelowymi, jak Hilton czy Sheraton. W najbliższym czasie rozpocznš się także prace projektowe.

- Zależy nam, na odbudowie z największš starannoœciš i dbałoœciš o każdy detal. Naszym celem jest rewitalizacja obiektu, który na powrót stanie się wizytówkš Gdańska - zapewnia Krzysztof Król, przedstawiciel inwestora. Inwestor planuje „stworzenie obiektu, który będzie zapraszał do wnętrz mieszkańców, turystów, w którym będzie mieœciła się restauracja, kawiarnie, puby". We wnętrzach hotelu majš powstać galerie sztuki i bursztynu.

Uporzšdkowany zostanie również teren w bezpoœrednim sšsiedztwie hotelu. Przedsięwzięcie w najbardziej prestiżowej częœci Gdańska ma być przeprowadzone w cišgu trzech lat.

Ofertę inwestycyjnš nieruchomoœci Długi Targ 1-10 wysłano do 103 wybranych przez PwC firm polskich i zagranicznych. Do drugiego etapu zakwalifikowało się czterech potencjalnych inwestorów. Wœród nich znalazły się firmy deweloperskie i inwestycyjne - dwie z Polski, a po jednej z Francji i Austrii. Ocenie podlegało wiele elementów. Kluczowe były warunki finansowe, wiarygodnoœć oferenta, koncepcja inwestycji hotelowej, proponowany projekt architektoniczny. - Szukaliœmy wiarygodnego inwestora, który nie tylko spełni nasze oczekiwania finansowe, ale którego koncepcja zagospodarowania nieruchomoœci będzie dostosowana do funkcji, jakš ta częœć miasta pełni dla turystów i mieszkańców – mówi Łukasz Żelewski, prezes ARP. Hotelsberg jest spółkš z polskim kapitałem. Wchodzi w skład działajšcej na Pomorzu grupy Landsberg produkujšcej wyroby stalowe dla budownictwa.

Powierzchnia całkowita zespołu dziesięciu zabytkowych kamienic o numerach 1-10 przy ul. Długi Targ wynosi 3,3 tys. metrów kwadratowych. Powierzchnia całkowita działki inwestycyjnej wynosi ponad 4 tys. metrów kwadratowych. Kamienice 1-8 sš budynkami pięciokondygnacyjnymi z poddaszami. Kamienice 9 i 10 sš obiektami szeœciokondygnacyjnymi.

Według władz Gdańska, nowa inwestycja odpowiada na zwiększajšcy się ruch turystyczny i biznesowy w Trójmieœcie. - Gdańsk jest drugim z najchętniej odwiedzanych w miesišcach letnich miejscowoœci nadmorskich w Polsce. Dane GUS potwierdzajš rosnšce zapotrzebowanie na miejsca noclegowe nad morzem – podkreœla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Ocenia się, że Trójmiasto ma najlepsze perspektywy dla rozwoju branży hotelarskiej w Polsce. Gdańsk, Sopot i Gdynia przycišgajš nie tylko atrakcjami turystycznymi, ale także wieloma kongresami, targami, konferencjami. Według danych STR Global w 2016 roku œredni wskaŸnik przychodu na pokój był w Trójmieœcie najwyższy spoœród największych miast w Polsce.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL