Komercyjne

Warimpex dalej inwestuje

Ogrodowa Office w Łodzi
materiały prasowe
Grupa szykuje się do uruchomienia trzeciej inwestycji biurowej w Polsce.

- Polska zdecydowanie pozostanie ważnym krajem, jeśli chodzi o realizowane przez nas inwestycje – podkreślił Alexander Jurkowitsch, członek zarządu Warimpeksu. – Widzimy wciąż potencjał w miastach, w których jesteśmy obecni, czyli Warszawie, Łodzi i Krakowie. Powoli szykujemy się do projektu w Białymstoku, na działce którą mamy w portfelu od lat, ale teraz widzimy, że ujawnia się potencjał, m.in. z uwagi na lepsze połączenia komunikacyjne – dodał.

Polska, Rosja, Węgry

Warimpex w Polsce buduje biurowce Ogrodowa Office w Łodzi i Mogilska Office w Krakowie. Ten pierwszy zostanie oddany w I kwartale przyszłego roku. Aktualnie 30 proc. powierzchni, która sięga łącznie 26 tys. mkw., jest wynajętej. Zdaniem Jurkowitscha to zadowalający wskaźnik, a w przyszłym roku obiekt powinien być w pełni wynajęty. Mogilska Office to 12 tys. mkw. powierzchni, poziom najmu sięga 60 proc.

W planach jest trzeci projekt – Chopin Office w Krakowie. Trwa planowanie, obiekt ma liczyć 21 tys. mkw. powierzchni biurowej i 5 tys. handlowo-usługowej. Firma spodziewa się, że budynek zostanie oddany w 2019 r.

Warimpex będzie kontynuować olbrzymi projekt Airportcity w Petersburgu, w III etapie w 2021 r. ma dostarczyć 40 tys. mkw. biur, działka umożliwia jeszcze budowę 110 tys. mkw., co odbędzie się w ramach IV fazy (oddanie w 2025 r.).


Deweloper planuje też inwestycję w Budapeszcie – będzie to trzygwiazdkowy hotel na 165 pokoi oraz apartamentowiec z 67 lokalami na sprzedaż. Inwestycja jest w trakcie planowania, na rynek ma trafić w 2019 r.

Poprawa zysków

W I połowie 2017 r. przychody segmentu hotelowego Warimpeksu skurczyły się o 14 proc., do 24,2 mln euro z uwagi na sprzedaż części portfela (transakcja odbyła się w maju, w II półroczu będzie ona miała jeszcze większe przełożenie na wyniki). Menedżerowie podkreślili, że koniunktura sprzyja biznesowi hotelarskiemu, w Petersburgu dzięki ożywieniu gospodarczemu w Rosji, a w Paryżu odbiciu po słabym ubiegłym roku - z uwagi na zamachy.

Segment biurowy odnotował wzrost przychodów o 52 proc. do 6,1 mln euro.

Przychody ogółem skurczyły się o 5 proc., do 27,5 mln euro.

Zysk operacyjny był ponad cztery razy wyższy niż rok wcześniej i sięgnął 43,4 mln euro – to dlatego, że Warimpex zaksięgował 23,6 mln euro zysku ze zbycia części portfela oraz prawie 14 mln euro ze wzrostu wartości projektów deweloperskich w toku.

Czysty zysk przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 28,7 mln euro – cztery razy tyle, co rok wcześniej.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL