Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komercyjne

Najdroższe drapacze chmur

Pixabay
Piękne widoki ze szczytów wieżowców kosztujš najwięcej w Hongkongu. W USA króluje pod tym względem Manhattan, natomiast w Europie – Londyn.

Brytyjskie biuro nieruchomoœci Knight Frank opracowało najnowszy ranking miast, w których zapłacimy najwięcej za wynajem przestrzeni w wieżowcach. Budynki te, widoczne nawet z wielu kilometrów, często stanowiš ważny element rozpoznawczy danego miejsca. Nic dziwnego, że ceny w nich sš niebotyczne i sięgajš nieraz kilkudziesięciu tysięcy dolarów za metr kwadratowy. Prestiż lokalizacji i zapierajšce dech w piersiach krajobrazy za oknem wcišż jednak kuszš nabywców z całego œwiata i chętnych do wynajmu nie brakuje.

Bezsprzecznym liderem w rankingu jest Hongkong. Tutaj ceny na rynku nieruchomoœci mocno poszybowały w górę przez ostatnie 2 lata w zwišzku z rosnšcym zainteresowaniem tym miastem wœród globalnych firm, szczególnie finansowych. Biurowce klasy A w centralnej dzielnicy Hongkongu podrożały w tym okresie aż o 20 proc., co doprowadziło do tego, że wiele spółek zaczęło przenosić się na nieco tańsze wschodnie obrzeża miasta. Œrednie ceny wynajmu stopy kwadratowej w drapaczach chmur wynoszš tutaj obecnie 8 tys. dol. (a więc ok. 87 tys. dol. za metr kwadratowy). To niemal dwukrotnie więcej od drugiego w rankingu miasta – Tokio – gdzie ceny wahajš się wokół 4,9 tys. dol. za stopę kwadratowš.

W USA najwięcej za widoki z wieżowców zapłacimy na Manhattanie. Najdroższa dzielnica Nowego Jorku, popularna wœród zamożnych biznesmenów, bankierów i maklerów giełdowych, ceni sobie stopę kwadratowš w drapaczu chmur przeciętnie na 3,7 tys. dol. Nieco niższe ceny znajdziemy w San Francisco – tam zapłacimy „zaledwie” 2,5 tys. dol.

W pierwszej dziesištce w rankingu znalazły się tylko dwa europejskie miasta – Londyn (pozycja pišta) i Frankfurt (pozycja dziesišta).

ródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL