Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Haszczyński: Inne spojrzenie na Niemcy

Bloomberg
Sprawa reparacji za zbrodnie III Rzeszy jest zamknięta, a projekt gazocišgu Nord Stream czysto biznesowy i politycy nie majš na niego wpływu.

Takie było powtarzane do znudzenia stanowisko władz niemieckich w dwóch kluczowych dla stosunków z Polskš kwestiach. Okazało się, że ani jedno, ani drugie nie jest prawdš. Tak przynajmniej wynika z tekstu Matthew Karnitschniga z wpływowego portalu Politico, opublikowanego przez Onet.pl, w którym autor powołuje się na Ÿródła w niemieckim MSZ. Berlin był gotów do złożenia oferty: rezygnujemy z Nord Stream 2 w zamian za rezygnację Warszawy z reparacji wojennych.

Czyli rurocišg z rosyjskim gazem jednak i dla Niemców jest przedmiotem politycznej gry. Każdy w Polsce wiedział to, od kiedy Gerhard Schröder podpisał z Władimirem Putinem porozumienie w sprawie jego budowy.

Oferta, o której pisze dziennikarz Politico, jest nieaktualna, bo koalicja, która miała jš złożyć – CDU/CSU z Zielonymi i liberalnš FDP – zapewne nie powstanie. Niezależnie od tego, jaki będzie rzšd w Berlinie, używanie argumentu, że Nord Stream to wyłšcznie sprawa prywatnych przedsiębiorców, jest nieaktualne jeszcze bardziej. To nie ułatwi współpracy nowej niemieckiej koalicji z polskimi władzami, jeżeli budowa Nord Stream 2 nie zostanie wstrzymana.

W sprawie rurocišgu w Warszawie panowała zgoda. W kwestii reparacji już nie. Teraz, jeżeli informacja Politico jest prawdziwa, polska opozycja, która głoœne żšdanie rekompensat uznawała za nierealistyczne, znalazła się w trudnej sytuacji. Niemcy pokazali, że sš skłonni do negocjacji, zresztš nieuniknionych. Kilkanaœcie lat temu twierdzili, że kwestia robotników wykonujšcych niewolniczš pracę na rzecz III Rzeszy też jest zamknięta, ale potem odszkodowania zapłacili.

Przez lata ulegaliœmy narracji Niemców. Na kryzys gospodarczy w UE patrzyliœmy jak oni („Grecy pili kawę, zamiast pracować"). Niektórzy uważali, że mili, produkujšcy mercedesy i dajšcy granty zachodni sšsiedzi nie mogš być odpowiedzialni za zbrodnie III Rzeszy – dokonywali ich naziœci i Polacy. Mamy szansę z tym skończyć. Dominacja niemieckiego sposobu myœlenia szkodzi nie tylko współpracy naszych krajów, ale także Unii.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL