Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Szułdrzyński: Jak daleko sięga wzrok ministra Błaszczaka?

PAP
Organizacje pozarzšdowe podniosły alarm w sprawie pomysłu, który pojawił się podczas prac nad ustawš o powołaniu biura nadzoru wewnętrznego – instytucji, która ma pomóc Ministerstwu Spraw Wewnętrznych w walce z patologiami w podległych mu służbach. W czwartek posłowie dali ministrowi spraw wewnętrznych i administracji wglšd do materiałów z czynnoœci operacyjno-rozpoznawczych przeprowadzanych przez podległych mu funkcjonariuszy.

To Ÿródło ogromnej wiedzy zgromadzonej w policyjnych notatkach. Wiedza operacyjna znaczšco różni się bowiem od wiedzy procesowej. Ta druga jest tym wszystkim, co można udowodnić oskarżonemu w sšdzie. Wiedza operacyjna z kolei obejmuje informacje, które policjanci zgromadzili w czasie swej pracy, ale nie zawsze wystarczajš one, by postawić danš osobę przed sšdem.

Eksperci ostrzegajš, że prerogatywy przyznane ministrowi Błaszczakowi pozwolš mu zaglšdać do archiwów, w których znajdujš się informacje od danych telekomunikacyjnych (kto do kogo dzwonił i gdzie logował się jego telefon komórkowy) po całš ciemnš stronę społecznego życia (kto pił piwo w parku, wdał się w bójkę, przejechał na czerwonym œwietle, bije żonę, dzieci lub znęca się nad psem), łšcznie z niesprawdzonymi plotkami (czyli tym, co policjantom opowiedzieli tajni informatorzy, co jednak nie znalazło potwierdzenia).

Można się tylko zastanawiać, po co ministrowi spraw wewnętrznych, który wszak nie jest bezpartyjnym urzędnikiem ani zwišzanym odpowiednimi rygorami funkcjonariuszem mundurowym, lecz politykiem, członkiem partii rzšdzšcej, dostęp do takiej wiedzy. Czy ktoœ będzie chciał wykorzystać jš w politycznej walce?

Mam nadzieję, że nie. Ale ze strony ekspertów pojawiajš się też głosy, iż nowe regulacje mogš paradoksalnie... utrudnić pracę polskiej policji. Skutecznoœć mundurowych w dzisiejszych czasach zależy bowiem od współpracy policji z różnych krajów. Pytanie, czy funkcjonariusze np. z Europy Zachodniej będš dalej ochoczo dzielić się swymi ustaleniami z polskimi policjantami w sytuacji, gdy będš mieli choć cień wštpliwoœci, że zostanš one wykorzystane w celach politycznych.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL